Wyrwanie i wymiarowanie średnic i gwintu na przekroju ST4 2D


Autor tematu
tomac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2013, 10:49
Lokalizacja: Bytom

Wyrwanie i wymiarowanie średnic i gwintu na przekroju ST4 2D

#1

Post napisał: tomac » 25 sie 2013, 11:26

Witam,

Jestem elektronikiem, a że czasami zdarza się potrzeba zrobić jakiś rysunek mechaniczny to chciałem się nauczyć jakiegoś programu. Wybór padł na Solid Edge 2D (bo jest bezpłatny, a nie stać mnie na zapłacenie iluś tam tysięcy za program, który i tak będę wykorzystywał do celów hobbystycznych). Wersja ST4 dlatego, bo mam Windows XP, a na nim ST5 nie chodzi.

Na razie program mi się podoba, zrobiłem już pewne rysunki, ale mam problemy, z którymi na razie nie potrafię sobie poradzić. Może to jest gdzieś opisane, ale jestem raczej laikiem (jak pisałem, nie jestem mechanikiem i nie wiem, jak się to fachowo nazywa - może jakbym znał kluczowe słowa to byłbym w stanie coś konkretnego wyszukać...)

Głównym problemem jest wymiarowanie gwintu i średnicy na przekroju.
Przykład: Rysuję tuleję w przekroju (jest to prostokąt + pewne linie). Ma ona na pewnym odcinku gwint zewnętrzny i wewnętrzny. Mogę wstawić wymiar na tym przekroju, ale jest to wymiar "liniowy" (nie wiem, jak się fachowo nazywa - chodzi mi o to, że to wymiar, gdzie jest podana tylko wartość liczbowa, a ja chciałbym poprzedzić ją literą Φ).

Udało mi się zrobić trochę "oszukując" - narysowałem na ukrytej warstwie kółko styczne do tego prostokąta i zwymiarowałem to kółko - jest litera Φ na początku, a kółko nie jest widoczne, bo warstwa jest niewidoczna. Jednak chyba jest na to prostszy sposób?

Druga rzeczą jest gwint. Chciałbym fragment tej tulei nagwintować. W związku z tym powinienem nanieść wymiar np. "M50 x 1". Jednak zupełnie nie mam pojęcia, jak to zrobić. Najprostszym wyjściem (na razie) jest dopisanie wymiaru ołówkiem na wydruku. Jednak chyba to nie jest zbyt profesjonalne...

I trzecią rzeczą - czy jest jakieś narzędzie do rysowania wyrwania w wersji 2D? W tej chwili po prostu rysuję odręcznie linię łamaną i kreskuję obszar nią ograniczony. Czy tak to się robi, czy jest na to jakaś profesjonalna metoda>

Można prosić o wyjaśnienie, jak to się robi, ewentualnie o linki do tutoriali, gdzie to pokazano? Oglądałem jakieś tutoriale, ale niestety nie ma na nich zbyt szczegółowo opisanego wymiarowania...



Tagi:

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: noel20 » 25 sie 2013, 11:34

Ja rysowałem w solidzie ale w 3d i później jak robiłem rysunek i wymiarowałem to robiłem tak, żę wstawiałem wymiar (wychodzi liniowy jak piszesz) naciskałem esc wyłączając funkcję wymiarowania i klikałem na ten wymiar co wstawiłem. Pojawiała się tabelka na górze i trzeba było tam kliknąć jedną ikonkę i wchodziło się w edycję tego wymiaru i tam można takie rzeczy robić jak piszesz. Nie pamiętam jak ta ikonka wyglądała. Zrób tak jak piszę i wstaw zrzut ekranu to ci paintem zaznaczę. (nie mam zainstalowanego solida)


Autor tematu
tomac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2013, 10:49
Lokalizacja: Bytom

#3

Post napisał: tomac » 25 sie 2013, 12:14

noel20 pisze:Nie pamiętam jak ta ikonka wyglądała. Zrób tak jak piszę i wstaw zrzut ekranu to ci paintem zaznaczę. (nie mam zainstalowanego solida)
Dzięki za odpowiedź. Poniżej daję zrzut ekranu:

Obrazek

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: noel20 » 25 sie 2013, 12:19

Wciśnij to:
Obrazek
Otworzy ci się nowe okienko i tam masz wszystko do wstawienia. Jak chcesz to po otwarciu tego okienka wrzuć screena jeszcze raz, ale dziś już chyba nie odpisze.
W każdym, bądź razie wstawiasz tam kursor mniej więcej na środku i po lewej wybierasz ikonki które cię interesują. Po najechaniu na którąkolwiek wyświetli ci się podpowiedź od czego one są.


Autor tematu
tomac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2013, 10:49
Lokalizacja: Bytom

#5

Post napisał: tomac » 25 sie 2013, 12:56

noel20 pisze:Wciśnij to:

Otworzy ci się nowe okienko i tam masz wszystko do wstawienia. Jak chcesz to po otwarciu tego okienka wrzuć screena jeszcze raz, ale dziś już chyba nie odpisze.
W każdym, bądź razie wstawiasz tam kursor mniej więcej na środku i po lewej wybierasz ikonki które cię interesują. Po najechaniu na którąkolwiek wyświetli ci się podpowiedź od czego one są.
OK, dzięki. Już tego wcześniej próbowałem, ale mi nie wychodziło. Po Twojej poradzie spróbowałem jeszcze raz i wyszło. Widzę, gdzie robiłem błąd: Wpisywałem prefiks i sufiks, po czym klikałem OK i nic nie wychodziło. Teraz zauważyłem, że przed kliknięciem "OK" trzeba kliknąć "Zastosuj" - bez tego nie zadziała.

Podsumowując, dla ewentualnych innych przeglądających to forum: - aby zmienić wymiar "60" na "M 60 x 1" klikamy w tym miejscu, gdzie wskazałeś, wpisujemy prefiks "M" i sufiks "x 1", klikamy "Zastosuj", a dopiero potem "OK"

Jeszcze drugie pytanie - wyrwanie rysujemy tak, jak to opisałem (wstawiamy ręcznie linię łamaną i kreskujemy do niej), czy jest do tego jakieś narzędzie?

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: noel20 » 25 sie 2013, 18:21

tomac pisze:wyrwanie rysujemy tak, jak to opisałem (wstawiamy ręcznie linię łamaną i kreskujemy do niej), czy jest do tego jakieś narzędzie?
Prawdę mówiąc to nie wiem. Rysujesz w takim trybie jak się w przed operacją 3D robi szkic i później z niego wyciąga się 3D. Gdy w normalnym solidzie uruchamiałem tryb robienia rysunku i wstawiałem poszczególne rzuty bryły to tam była specjalna opcja do wyrwania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solid Edge”