"Ostre" płytki CCMT - gdzie kupie na sztuki?

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

"Ostre" płytki CCMT - gdzie kupie na sztuki?

#1

Post napisał: szopenn » 07 lis 2016, 09:40

Witam

Nie chodzi o kąt przyłożenia bo tutaj nie ma dużego wyboru bo wszystkie płytki są C czyli 7stopni. Chodzi o powierzchnie, kąt natarcia.

Nie chce powiedzieć że jestem pewny, ale wszystkie płytki CCMT mają kształt natarcia niby T, ale jest coś na rzeczy bo niedawno kupiłem płytki Toshiby CCMT, bo było kilka sztuk do kupienia okazyjnie no i cóż... są świetne, i mimo że oznaczenie takie samo to kąt natarcia jest znacznie ostrzejszy, super obrabia się tymi płytkami stal plastelinę, od razu się błyszczy i to na małym i na dużym wiórze, z aluminium też sobie radzą świetnie - w nierdzewce mi się praktycznie od razu połamała ale malutkim wiórem leci na setki z połyskiem. Widzę też, że w dokumentacji technicznej w granicy oznaczenia T mieści się tolerancja kątów więc może stąd brak zmiany samego oznaczenia płytki.

Chciałem kupić sobie więcej płytek tego typu ale na naszym allegro jest posucha i zalew chińszczyzny, do tej pory kupowałem te płytki ogólnie dostępne CCMT z powłoką PVD za 15 zeta i na twardej stali czy nierdzewce nie spisuje się to źle, na miękkiej stali jest po prostu porażka no więc.... Zacząłem szukać po katalogu Sandvika i zaciekawiły mnie dwa rodzaje węglika:

GC1515 - P25 (P10-P30)

A thin CVD-coated carbide grade.
Recommended for finishing of low carbon to low alloy steels and other "sticky" steel alloys using medium to low cutting speed.

GC2015 - P25 (P20-P30)

A CVD-coated carbide grade.
When combined with geometries
providing sharp cutting action, this grade is recommended for finishing to light roughing of carbon steels and other "sticky" alloys.

Jednak na allegro nie jest to zbytnio popularna odmiana, raczej powszechnie występują płytki "pierwszego wyboru", a gdzie indziej cena za całe opakowanie jak wiadomo zabija.

Czy ktoś może mi polecić w takim razie płytki, dostępne na sztuki, odpowiedniki tych powyższych żeby dobrze toczyło się miękką stal?

Próbowałem toczyć płytkami do aluminium i powiem tak, odcinają ładnie, ale na tych kupczych z allegro CCGT to nie da się uzyskać połysku, a jeśli znowuż założę tą płytkę TOSHIBA to jest bez żadnej udręki i proszenia lusterko :mrgreen:


Dziękuję!!
Ostatnio zmieniony 07 lis 2016, 13:48 przez szopenn, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 07 lis 2016, 12:11

Do skrawania stali twardej i miękkiej, poza innymi parametrami jak gatunek ( http://darmet.com.pl/pl/narzdzia-skrawa ... -ccmt.html ) i kształtem płytki, nie powinna być używana taka sama mikrogeometria samego ostrza
Według mnie pies jest pogrzebany w mikrogeometrii ostrza, np jedna z nich ma ujemny ścin (ang. negative cuting angle) który ma nieraz tylko 0,15-0,3mm

Obrazek

służący do ochrony ostrza przed wykruszaniem podczas ciężkiego (zgrubnego) toczenia z dużym posuwem i głębokością, gdzie twardszy i sztywniejszy wiór styka się z powierzchnią natarcia w pewnej odległości od krawędzi skrawającej (największe tarcie), redukując tworzenie zastępczej krawędzi skrawającej (czyli narostu) i tworząc przy tym jakby quasi-dodatni kąt natarcia (wiór odrywa się od materiału w pewnej wysokości nad ostrzem),
Obrazek
co paradoksalnie poprawia jakość powierzchni

a ta druga płytka której użyłeś go nie ma (do wykańczanie powierzchni-dlatego pewnie wyleciała na innych parametrach stali), ma inny kąt natarcia o którym piszesz, podobnie jak to jest tutaj http://www.sandvik.coromant.com/en-gb/k ... t-geometry
dlatego skrawając w miękkiej stali wiór atakuje powierzchnię natarcia bliżej krawędzi skrawającej, działając na bliższy a przez to mniejszy i mniej pojemny cieplnie przekrój ostrza tworzy poprzez adhezję narosty psujące powierzchnię i wykruszające krawędź.

jak wyglądają naprężenia podczas skrawania w (miękkiej) stali dodatniej i ujemnej mikrogeometrii ostrza (zwłaszcza w pozostałym materiale detalu pod ostrzem) może kolega zobaczyć np tu
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

a jak skrawa to samo ostrze różne stale(twardość) i z różnymi pokryciami można zobaczyć tu 9także proces tworzenia narostu)
[youtube][/youtube]

Tak więc sprawdź (jeśli nie inaczej to np za pomocą dobrego szkła) czy geometria jednych i drugich płytek na pewno jest taka sama..

To tak w dużym skrócie....

O tych zagadnieniach i zależnościach m/in tutaj
http://docplayer.pl/14593782-2-1-tenden ... aniem.html
https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q= ... 8036917905
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: szopenn » 07 lis 2016, 13:48

Roman za dużo spamujesz po forum :mrgreen: , oczywiście dziękuje za wykład, ale wystarczyło napisać, że liczy się również krawędź skrawająca i link do tej dokumentacji sandvik - super... więc dziękuje. Pewnie w przypadku płytki toshiba chodzigłównie o kąt natarcia - jest strasznie ostry... i a również to co piszesz - ale tego okiem nie widać :mrgreen: ... w każdym bądź razie są to super płytki.. one idą też w nierdzewce tylko wykończeniowym wiórem:




Ale jakby nie było, to nie odpowiedziałeś na moje pytanie, czy znasz źródło płytek skrawających tego typu gdzieś na internecie na sztuki w typie CCMT

Dziękuje
:twisted: :twisted:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 07 lis 2016, 19:23

Nie.
pozdrawiam,
Roman


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: CFA » 07 lis 2016, 21:00

szopenn pisze: Pewnie w przypadku płytki toshiba chodzigłównie o kąt natarcia - jest strasznie ostry...
Ja w kwestii formalnej, bo Twoje uwagi są sprzeczne z podlinkowaną płytką.
Kąt natarcia, to jest inny kąt niż chyba myślisz :-). Ostry czyli mały to jest kąt natarcia w płytce płaskiej z niewielkim katem odchylenia od płaszczyzny podstawowej. Na linku jest płytka raczej z dużym kątem natarcia, do materiałów miękkich. (oczywiście zależy jak ją zamontujemy) A Tobie chyba chodzi o kąt ostrza.


Autor tematu
szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: szopenn » 07 lis 2016, 21:08

CFA pisze:Na linku jest płytka raczej z dużym kątem natarcia, do materiałów miękkich
tak jak piszesz... zwróć uwagę że słowo ostry, umieściłem w cudzysłowie... a później już jakoś tak pisałem... i nie będę twierdził, że jestem guru języka technicznego, już to gdzieś pisałem że jestem humanistą i czasami wiem o co mi chodzi, ale nie nazywam tego odpowiednio za co wypada przeprosić....

płytek to chyba jednak nie kupię w Polsce, więc zamówiłem sobie jeszcze jedyną paczkę tych TOSHIBA z niemiec i czekam..

pozdro i dziękuje..


arasz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 255
Rejestracja: 30 maja 2009, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: arasz » 24 lis 2016, 19:50

Ja kupowałem w Otelo drogo ale na sztuki


Autor tematu
szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: szopenn » 24 lis 2016, 19:52

Jaki dokładnie rodzaj kupowałeś? Odwiedziłem stronę, rzeczywiście trochę tego mają do wyboru.. ceny jak piszesz.. :sad:


arasz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 255
Rejestracja: 30 maja 2009, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: arasz » 03 gru 2016, 14:07

CCGT-AS 09T304-AS Iscara
Używałem ich do toczenia tworzyw sztucznych
Płytki te maja polerowane powierzchnie


Autor tematu
szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: szopenn » 03 gru 2016, 21:34

nawet mają tam i płytkę ccgt do stali, ale ja w tej cenie się nie skuszę. Oznaczenia tych sandvikowski płytek co najmniej dziwne, w katalogu sandvika nie znajduje odpowiedników.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”