Nietypowy wielofrez - czy to ma sens (konstrukcyjnie)

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
cirusat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Nietypowy wielofrez - czy to ma sens (konstrukcyjnie)

#1

Post napisał: cirusat » 16 lut 2017, 11:08

Dziękuję za przyjęcie na forum (już jakiś czas temu). Jestem zdecydowanie początkujący. To rewelacyjne, że zebrała się taka grupa osób kompetentnych i życzliwych. Już wiele informacji tutaj wygrzebałem - dziękuję. Mam sprawę, z którą nie potrafię sobie poradzić grzebiąc w necie czy odwiedzając producentów narzędzi i urządzeń.

Jak sprawdzić, czy wielofrez z 40 szt. malutkich frezów nasadzanych symetrycznych o średnicy 22 mm, z czego na ostrze przypada 2 x 5 mm, i wysokości 3,1 mm, poskładanych na wałku 8 mm, łącznie ok. 13 cm, np. we frezarko-wiertarce ZX7016 ''ZOSIA'' da radę wciąć się w płytkę o grubości 2 mm z drewna twardego (dąb, klon), suchego, wzdłuż włókien na głębokość 3 mm i długość ok. 1 cm. Materiał obrabiany będzie podparty innym drewnem. Chodzi o uzyskanie rodzaju grzebienia z krótkimi (1 cm) zębami o trójkątnym przekroju. Nie mam pojęcia jak ocenić szansę powodzenia takiej obróbki (potrzebna niezła jakość powierzchni) zanim zamówię frezy i kupię frezarkę.

Może potrzebne jest zamocowanie końca wałka w łożysku lub tulei? Czy grubość wałka 8 mm wystarczy? Czy materiał wałka musi być specjalnie twardy? Może inna frezarka w ramach podobnego budżetu byłaby lepsza? Przy tym równie uniwersalna - myślę o samodzielnym wykonywaniu narzędzi w przyszłości.

Być może dla kogoś z doświadczeniem odpowiedź jest prosta. Będę bardzo wdzięczny za wskazówki, źródła wiedzy, spostrzeżenia, komentarze. W razie potrzeby uzupełnię informacje, choć cały projekt jest skomplikowany i jego opis nie jest banalny.



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 16 lut 2017, 12:53

Daj jakiś rysunek, szkic, czy zdjęcie tego frezu, oraz tego co chcesz tym wykonać byśmy mówili o tym samym, bo opis jest niejednoznaczny...
A swoją drogą, to do drewna by powierzchnia była gładka potrzebne są obroty, i to duże, a Zosia jest tu uboga...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
cirusat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 18:25
Lokalizacja: Warszawa

obrazki

#3

Post napisał: cirusat » 16 lut 2017, 19:11

Załączam wygląd gotowego elementu (z lewej dopracowane dokładniej, chociaż też orientacyjnie) i frezu o którym pisałem (projekt znaczy się).
element Obrazek
frez Obrazek
nie wiem jak dobrze dodać obrazek... może to zadziała: album

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 16 lut 2017, 21:16

Powinno to zadziałać, efekt zależy od mocy napędu i obrotów. Jako, że materiał do frezowania jest dość cienki (≠2mm) a wykonany grzebień ma delikatne "zęby", to by ich nie połamać w czasie obróbki radziłbym do frezowania kłaść go na miękkiej drewnianej desce i frezować razem z nią.
Frezy dla mniejszego szarpania materiału mogą być na trzpieniu przesunięte śrubowo względem siebie (ostrza nie w jednej linii)
To środkowe podebranie ø12mm wymaga dopasowujących przekładek dystansowych pomiędzy poszczególnymi frezami
ObrazekObrazek

A nie podszedłby do tego któryś z typowych frezów do mikrowczepów (do drewna) z odpowiednim rozstawem (t=4mm) zębów?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
https://www.google.pl/search?q=wielofre ... zep%C3%B3w
http://www.frezmar.pl/sklep/index.php?p ... t&Itemid=4
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Yarec » 16 lut 2017, 23:15

.."czy wielofrez z 40 szt. malutkich frezów...da radę wciąć się w płytkę o grubości 2 mm z drewna twardego.." - frezowanie "grzebienia" w fornirze ? Ciemno to widzę.
Podobny wielowczep wycinałem elektro-strugiem z zamontowanymi 6-oma frezami z przekładkami zamiast orygonalnej głowicy (oczywiście wymiary były większe)


Autor tematu
cirusat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 18:25
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: cirusat » 17 lut 2017, 12:54

Yarec pisze:..
Podobny wielowczep wycinałem elektro-strugiem z zamontowanymi 6-oma frezami z przekładkami zamiast orygonalnej głowicy (oczywiście wymiary były większe)
Yarec, czy mógłbyś powiedzieć jakich frezów użyłeś i z czego zrobiłeś oś? -dzięki.

[ Dodano: 2017-02-17, 13:04 ]
Użycie frezów o większej średnicy powoduje konieczność stopniowego uniesienia materiału (albo opuszczenia frezów) w trakcie przesuwania, w celu uzyskania profilu wyjścia rzazu z materiału na odcinku 4 mm (licząc tylko długość "grzebienia"). No i robi się temat na urządzenie cnc, na czym nie znam się (jeszcze) nawet teoretycznie. Chyba, że na początek jakąś krzywkę podłożyć do uniesienia "stolika" na jakimś mechanizmie. Czy kojarzycie może osoby, które mogłyby wesprzeć mnie w zaprojektowaniu procesu i urządzenia, a później je wykonać?

[ Dodano: 2017-02-17, 13:39 ]
RomanJ4 pisze:To środkowe podebranie ø12mm wymaga dopasowujących przekładek dystansowych pomiędzy poszczególnymi frezami
Myślałem o składaniu frezów na styk i częściowym zachodzeniu ostrzy bo ważna jest jakość wierzchołka wycinanego trójkąta. Zastosowanie przekładek powoduje konieczność zmniejszenia grubości korpusu. Jest kilka rozmiarów tych elementów i dla najmniejszego korpus ma grubość 2,2 mm. Dlaczego są potrzebne przekładki?

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Yarec » 18 lut 2017, 16:04

cirusat - typu to niestety nie pamiętam (do czterech desek L=3 m były pożyczone) miały Ø 50 i grubość ok. 10 a przy pełnym zagłębieniu w materiał wycinały kanały w przekroju trapezu.
Oś była z rozmontowanej głowicy strugarskiej (zdjęty walec Al z dwoma ostrzami i dociskiem)
Ty (prawdopodobnie) będziesz potrzebował frezów o innym kącie żeby otrzymać trójkąt równoboczny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”