Frezy, wiertła, gwintowniki, płytki&inne. OPINIE różne f

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

Frezy, wiertła, gwintowniki, płytki&inne. OPINIE różne f

#1

Post napisał: CNC-Fan » 13 paź 2014, 09:18

Witam. Co powiecie na to aby w tym poście wypisywać opinie na temat konkretnych narzędzi różnych firm etc. Obecnie dość dużo wydaję na narzędzia a często borykam się z problemem właśnie wyboru firmy.
Ostatnio miałem ogromny problem z wyborem chłodziwa. Na szczęście mam to już za sobą.
PISZCIE ja chętnie pomogę i mam nadzieje, że inni też.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2014-10-13, 09:24 ]
Co sądzicie na temat marki TIZ Implements?
Kompletnie nie znam taj marki a ostatnio na targach widziałem się z przedstawicielem handlowym i chce zrobić dla mnie ofertę handlową.

Od siebie mogę dodać, że produkty marki YG-1 szczególnie gwintowniki sprawdzają się u mnie świetnie.
Płytki z firmy hahn-kolb dedykowane do kwasy o nazwie ATORN również mogę polecić.
Płytki z Tagutec też sobie operatorzy wychwalają.


Lepiej pytać niż błądzić

Tagi:


krywy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 08 sie 2012, 15:48
Lokalizacja: Radom

#2

Post napisał: krywy » 22 paź 2014, 18:56

Skończy się tym że handlowcy będą swoje produkty wychwalać. Moim zdaniem trzeba znaleźć rozsądną równowagę poniędzy ceną a jakością. Ponadto różne rzeczy od różnych producentów się różnie sprawdzają. To bardzo obszerna tematyka. Ale żeby nie było offtopa to Pershman ma niezłe frezy VHM frezuję głównie 36-48 HRC stal więc niezbyt wymagające ale dają sobie swobodnie radę.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11572
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 23 paź 2014, 09:46

krywy pisze:Skończy się tym że handlowcy będą swoje produkty wychwalać.
Więc może iść w tym kierunku, że będą tu przedstawiane tylko opinie użytkowników narzędzi: "...stosuję takie a takie narzędzie, do (konkretnie) takich a takich robót/materiałów/operacji (można również podać ilość wykonywanych detali). Moje uwagi n/t jakości, wydajności, itd.."
Uniknęlibyśmy wtedy spamu który jest zmorą internetu.
A sprzedawcy mają przecież dział "Giełda" (choć to też troszkę nadużycie)
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 23 paź 2014, 12:40

Ja do pierwszych stalowych robót zacząłem używać frezów Fenes z węglika.
Rozmiary 4 5 i 8 mm. Jest też 10 ale długi wysięg wrzeciona nie pozwala na cichą pracę.

Frezy od nominalnych parametrów można pogonić przy mgle olejowej i się w miarę trzymają.

Do aluminium jednopiórowe Dolfamexy.


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#5

Post napisał: malpa500000 » 23 paź 2014, 19:09

Tagutec badziewie i tyle w temacie nie wiem co za ,,operatorzy" to wychwalaja....


Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: CNC-Fan » 24 paź 2014, 11:30

malpa500000 pisze:Tagutec badziewie i tyle w temacie nie wiem co za ,,operatorzy" to wychwalaja....
Badziewie? To poproszę fakty? U nas taegutec wygrało w konkurencji żywotności płytek na wiertłach płytkowych.
Nie pamiętam teraz który rozmiar ale jeden strasznie piszczał i zmiany parametrów nic nie pomagały ale za to na prawdę długo pracowały.

[ Dodano: 2014-10-24, 11:30 ]
malpa500000 pisze:Tagutec badziewie i tyle w temacie nie wiem co za ,,operatorzy" to wychwalaja....
Badziewie? To poproszę fakty? U nas taegutec wygrało w konkurencji żywotności płytek na wiertłach płytkowych.
Nie pamiętam teraz który rozmiar ale jeden strasznie piszczał i zmiany parametrów nic nie pomagały ale za to na prawdę długo pracowały.

[ Dodano: 2014-10-24, 11:38 ]
Ogółem teraz dział optymalizacji zleca mi testowanie narzędzi aby wyniki były zapisane na papierze a nie tylko na "gębę" operatora.

Będę testować kilka rodzajów płytek skrawających, frezów i wierteł węglikowych oraz gwintowników.

Różne firmy które wpadną mi w ręce ale raczej na uchwytach iso.

Jeżeli macie jakieś firmy które polecacie mi do testów to proszę o napisanie polecanych marek.

Na pewno będę testować Yg-1, Atorn, Pramet, Baildonit, Sandvik (o ile coś znajdę w iso) Taegutec, Orion, Boehlerit, Tiz implements.

Podstawą będzie oczywiście cena/jakość.

Pozdrawiam
Lepiej pytać niż błądzić


piotr_bydzia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2015, 20:27
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: piotr_bydzia » 05 mar 2015, 20:43

To co sprzedaje TIZ to głównie YG-1 (frezy, wiertła) lub Lamina (płytki). Producenci ci robią narzędzia pod marką swoją lub brandowan,ą logiem dowolnego odbiorcy - oczywiście przy odpowiednio dużych ilościach)


Autor tematu
CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: CNC-Fan » 06 mar 2015, 08:43

Pod swoim logiem sprzedają inne narzędzia? No to ciekawie...
Przedstawiciel TIZ chciał mnie urzec cena. Zamówiłem na próbę kilka pozycji. Dał mi tanie narzędzia przez co jego firma spalona została w moim zakładzie. Bardzo słabe narzędzia. Może droższe są lepsze, ale nie mówiłem, ze chcę tanie... Przy gwintownikach/wiertłach/frezach YG-1/Pramet to TIZ po prostu 1/5 jakości... W tej chwili chce wystartować z innej polki cenowej... ale już raczej za późno...
Pozdrawiam
Lepiej pytać niż błądzić


piotr_bydzia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2015, 20:27
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: piotr_bydzia » 07 mar 2015, 15:51

My bazujemy głównie na YG-1 (frezowanie). Z ich frezów polecam serię NC-MILL (klasa budżetowa), z droższych X5070 - świetne przy obróbce form (gryzą praktycznie do 65HRC).
To co pisałem o TIZ-ie to stan sprzed kilku lat, może teraz gdy YG-1 jest bardziej znane poszukali innych narzędzi (tańszych) i je brandują po swojemu, co przekłada się na dużo niższą jakość. Tak czy owak YG-1 ma całkiem niezły stosunek cena/jakość.

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#10

Post napisał: Tomciowoj » 15 mar 2015, 19:53

Mi za to widząc napis YG-1 zbiera się na rzYG-1. Miałem ich gwintowniki i wygniataki, strasznie kruche, dosłownie rozpadały się na drobne części. Z gwintowników sprawdza mi się Fanar oraz Dormer. Zaznaczam, że nie obrabiam produkcyjnie tylko prototypowanie lub naprawy, 90% gwintów wykonuję maszynowo. Droższych nie kupuję więc nie mam porównania.
Z tańszych gwintowników znośne są Fenes lub UFS.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”