frez kulowy czy inny do płaskorzeźb w drewnie i mdf

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

frez kulowy czy inny do płaskorzeźb w drewnie i mdf

#1

Post napisał: Dolce » 01 sty 2014, 12:34

Witam.
Mam prośbę o poradę w kilku kwestiach dotyczących wykonania na frezarce cnc reliefu.
Mam opracowaną płaskorzeźbę ludzkiej głowy o wymiarach ok. 200x200mm, materiałem będzie mdf oraz drewno.
1) Nie wiem jaki gatunek drewna jest odpowiedni dla wykonywania płaskorzeźb - jeśli ktoś mógłby tutaj coś podpowiedzieć przy okazji to będę wdzięczny.
Wykonałem symulację obróbki różnymi rodzajami narzędzi i z tego co wstępnie się zorientowałem stwierdziłem, że w celu uzyskania dobrego rezultatu dobry był by, jako frez wykańczający, frez kulowy o średnicy 0,5mm.
2) Czy w przypadku obróbki reliefów w materiałach mdf i drewno (miękkie, twarde) z motywami typu : ludzka twarz, zwierzęta (a więc liczą się "obłe" kształty z dobrym odwzorowaniem szczegółów) najlepszym wyborem są frezy kulowe o odpowiedniej średnicy ?
3) Jeśli nie tylko ten rodzaj narzędzia to jakie rodzaje frezów można jeszcze stosować
4) Zupełnie nie siedzę w temacie frezów grawerujących, v-bit ale być może i takie narzędzia są równie dobre ?
grawerski
5) Jeśli frezy kulowe są najodpowiedniejsze do wspomnianego zakresu prac to gdzie można kupić tego typu sprawdzone narzędzia, żeby nie zbankrutować (a raczej - kupić coś co w relacji cena/jakość jest najbardziej ekonomiczne) ?
Na stronie Dofamexu oraz TFF znalazłem frezy kulowe o średnicy poniżej 1mm, podejrzewam jednak, że cena będzie spora. Może i warto je kupić jeśli się ma już praktykę z obróbką materiałów ale na początek, przy źle dobranych parametrach skrawania może okazać się, że ich zakup jest bezcelowy (materiał zawsze przy nauce się niszczy) :
dolfamex
TFF
Czy takie frezy warto kupować :
1
2
6) Gdzie oprócz powyższych sklepów można jeszcze kupić frezy kulowe o małej średnicy ?
Pozdrawiam.



Tagi:


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#2

Post napisał: Andrzej_kw » 01 sty 2014, 13:08

Witam
Z pewnością uzyskasz sporo odpowiedzi - tylko ludzie muszą odpocząć po sylwestrowej zabawie.
Przy moim skromnym doświadczeniu - nie rozumiem dlaczego chcesz pracować tak małym frezem. To raczej nie ma sensu przy reliefie o wym 200x200mm i MDF, że o drewnie nie wspomnę. Dla przykładu: w bibliotekach ArtCamm-a jeden z gotowców - relief przedstawiający kameę (owalny medalion z płaskorzeźbą twarzy kobiecej otoczonej kuleczkami rozłożonymi na ograniczającej go elipsie i opisany na powierzchni sferycznej) o wymiarach 100x75mm i wysokości 12mm zupełnie spokojnie obrabiałem jako wykończenie frezem kulką 2mm właśnie w MDF. Obróbka po spirali (spiral in box). Wyszło, że to aż nadto.
Oczywiście można mniejszym - dla sportu i wyrzucenia kasy :)

pozdrawiam noworocznie
Andrzej

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#3

Post napisał: KAJOS » 01 sty 2014, 14:35

Co do frezów 1 i 2 zaomnij możesz tym tylko w dremelka załozyc i dopieszczać ręcznie swą płaskorzeźbe a nie frezować.Frezy do laskorzeźb przynajmniej jak ja uzywam to tylko kulowe i do drewna lub tworzyw .Zapomnij o frezowaniu weglikami do metalu w drewnie chyba ze sa do alu to jeszcze cos ugryziesz fajnie (do niedawna w sumie sam takimi frezowałem ale to porażka).Co do twojej symulacji czy dobierałeś wierszowanie czy tylko narzedzia z biblioteki i symulacja ? W galerii dodalem "ostatnia wiczerza" i była robiona frezem kulowym 2mm a naprawde sporo detali a wyszła przyzwoicie.
https://www.cnc.info.pl/topics59/jaki-f ... t52213.htm - tutaj też temat poruszany.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: Dolce » 01 sty 2014, 15:10

Dziękuję za odpowiedzi.

Najpierw odpowiedź na temat średnicy narzędzia. Otóż, nie mam doświadczenia z frezowaniem, to jeszcze przede mną. Natomiast wiem od doświadczonej osoby, że można przyjąć, iż to co jest widoczne na wykonanej w artcamie symulacji będzie odzwierciedlone w materiale po obróbce. Wykonałem symulację z kilkoma średnicami frezu kulowego i po prostu najładniej wyszło stosując obróbkę wykańczającą frezami w zakresie 0.5-0.7mm. Do obróbki zgrubnej wybrałem frez palcowy 1.5mm.
Rozumiem, że symulacja symulacją a praktyka praktyką. Stosowanie takiego frezu spowoduje długi czas trwania obróbki. Jednak decydując się na zakup frezów i tak chciał bym kupić jakiś zestaw. Mniejszy frez kulowy zawsze się przyda do "kieszonkowych" reliefów.
Mam takie pytanie - czy w jakimś stopniu wybór narzędzia do obróbki zgrubnej wpływa na efekt końcowy wykończenia powierzchni płaskorzeźby ?
Czy obróbkę zgrubną stosuje się wyłącznie w celu zaoszczędzenia narzędzia do obróbki wykańczającej oraz skrócenia czasu obróbki czy też jakość przygotowania powierzchni do obróbki wykańczającej wpływa na efekt końcowy ? Poprosił bym o wyjaśnienie tej kwestii.

Mam następne pytania odnośnie narzędzi, już bardziej skonkretyzowane :
1) Czy można przyjąć, że frezem stożkowym do płaskorzeźb uzyska się lepsze rezultaty niż frezem kulowym ?
2) Kajos, napisałeś, żeby nie stosować do drewna frezów z węglików, dlaczego. Pytam z ciekawości, nie mam doświadczenia z frezowaniem.
3) Doradź mi jeśli to nie problem na co konkretnie się zdecydować i gdzie kupić.
Warto się szarpnąć na frez stożkowy (jeśli tak to gdzie kupić, jest kilka linków do sklepów, może masz jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę) czy po prostu w tej cenie kupić kilka mikrofrezów kulowych ?
4) Które z narzędzi wybrać w artcamie jako frez stożkowy ? W bibliotece narzędzi nie ma zdaje się takiego frezu.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2014, 15:34 przez Dolce, łącznie zmieniany 12 razy.


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 472
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: micro » 01 sty 2014, 15:14

Frezy do laskorzeźb...
Ciekawe co to za frezy... .Ech to chyba wspomnienia sylwestrowej nocy :) .

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#6

Post napisał: KAJOS » 01 sty 2014, 18:41

Ty micro, widać co ci po głowie hula :mrgreen:
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 01 sty 2014, 19:04

ja zaś zgrubną robilem frezemi fi 2 proxxona hss z rastrem 1mm, wykonczeniowke kulką fi2 z rastrem 0,2, po co wiecej w drewienku ?
zrobilem 40 paskorzezb, żadnej jakos nie udało mi sie opchnąc :P
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#8

Post napisał: KAJOS » 01 sty 2014, 19:34

Co do tematu. :)
Tak, co widoczne na symulacji w ArtCamie tak wyjdzie Ci w realu.
Do obróbki zgrubnej wybieram frezy czołowe fi 6 i fi 8 a potem jade taperem .
Obróbka 0,5-0,7 wyszła Ci taka OK poprawnie ale weż frez kulowy np fi 4 i w edycji narzedzia ustaw SKOK ROZMIAR jaki narzedzie ma odczas obrobki na mniejszy.Popatrz na płaskorzeźbe którą posiadasz i zobacz jaka srednica kulki potrafi sie zaglebić w materiał by odzwierciedlić szczegóły i ta srednica plus odpowiednie ustawienie narzedzia napewno Ci wyfrezuje tę płaskorzeźbe.
Zgrubna obróbka nie ma wływu na efekt końcowy a przeciera droge mniejszemu koledze co by sie nie meczył lub by nie podołał temu zadaniu :) ale przedewszystkim skaraca czas obróbki.
1) Czy można przyjąć, że frezem stożkowym do płaskorzeźb uzyska się lepsze rezultaty niż frezem kulowym ? - obróbke końcowa wykonuje frezem stożkowym zakończonym kulką
2) Kajos, napisałeś, żeby nie stosować do drewna frezów z węglików, dlaczego. Pytam z ciekawości, nie mam doświadczenia z frezowaniem. - chodziło mi tylko o uzycie frezów weglikowych do metali z wykożystaniem do obróbki drewna ,te które obecnie kupuje sa weglikowe ale do drewna i tworzyw
3) Doradź mi jeśli to nie problem na co konkretnie się zdecydować i gdzie kupić.
- e-bay np. http://www.ebay.com/itm/281234302596
4) Które z narzędzi wybrać w artcamie jako frez stożkowy ? W bibliotece narzędzi nie ma zdaje się takiego frezu. - ... OBRÓBKA RELIFU - NARZĘDZIE w prawym dolnym rogu DODAJ NARZEDZIE potem TYP NARZEDZIA np GRAWERSKI PROMIENIOWY i przypisujesz jego parametry
Bartek jakie zrobileś ? może masz co ciekawego ? co do sprzedaży to tylko raczej pod konkret zamówienie .
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 01 sty 2014, 20:20

a chociazby takie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: Dolce » 01 sty 2014, 20:21

Dziękuję za odpowiedź i za link z e-bay.
Nie traktuję wykonywania reliefów zarobkowo, nie wyżył bym z tego. To wyłącznie hobby choć chciał bym umieć wykonać ładny relief, bez farfocli, poszarpań i mający jeszcze to coś. Podzielam opinię, że jeśli wykonywać reliefy to tylko na zamówienie. Druga opcja to tworzyć takie, które wyróżniają się zarówno pod względem jakości wykonania jak i walorów artystycznych. Do takiej roboty trzeba mieć talent plastyczny, spostrzegawczość, mnóstwo czasu, cierpliwości i dobry sprzęt. Czyli wszystko na 6+ Ja ewentualnie w porywach dojdę do 3+

Kajos, pisząc o różnicy pomiędzy frezami miałem na myśli zwykły prosty frez kulisty względem stożkowego kulistego :
1) Czy można powiedzieć, że któryś z nich jest lepszy do obróbki płaskorzeźb czy też to bez znaczenia ? W czym jest ewentualnie lepszy frez kulisty stożkowy (odprowadzanie wióra) ?
Porównując frezy stożkowe; ten z aukcji jest zakończony kulką (na jednej fotografii to widać wyraźniej), natomiast te z linku poniżej nie mają już takiego wyraźnego "kulkowego" zakończenia, odcinek przed wierzchołkiem jest prosty - podobnie jak to jest w zwykłych frezach kulistych :
frez
Tylko takie spostrzeżenie.
Generalnie chodzi mi o to czy będzie jakaś różnica na korzyść jednego z frezów : zwykłego "prostego" kulistego względem stożkowego kulistego (np. lepsze odprowadzanie wióra, większa trwałość, lepsza powierzchnia itp.) ?
2) Mam prośbę o objaśnienie parametrów frezu posługując się jego symbolem :
R0.5*30H*6D*75L*2F
R0.5 to pewnie średnica kulki (czyli frez 0.5mm) a pozostałe dane ?
3) Dodałem narzędzie jako grawerski promieniowy, efekt symulacji jest dobry.
Zastanawiam się nad taką kwestią : program traktuje dodane narzędzie jako grawerski promieniowy a nie kulisty. W takim razie w przypadku zastosowania dokładnie takiego typu narzędzia otrzymam powierzchnię z symulacji. Takie frezy grawerskie są chyba tańsze od kulistych ? Czy próbowałeś nimi obrabiać drewno ? Czy jednak frez kulisty zawsze będzie lepszy ?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2014, 21:27 przez Dolce, łącznie zmieniany 11 razy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”