Dobór prędkości posuwu - błąd myślenia.

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Dobór prędkości posuwu - błąd myślenia.

#1

Post napisał: Duszczyk_K » 30 wrz 2014, 07:29

Witam szanownych kolegów.
Do kilku dni zastanawiam się nad pewną sprawą...
Posiadam frezarkę UMF Ruhla FUW 260x720. Parę rzeczy już pofrezowałem, ale ostrożnie, przeważnie używając korbki, czasem używając posuwu.
Używałem frezów palcowych HSS np fi 10 i dla takiego freza zgodnie ze wzorami
dla fi 10 V skrawania przyjmijmy 15 (z zakresu 15~25) prędkość obrotowa około 480
Posuw (dla parametrów Pz=0,1; n=480; frez 4 piórkowy czyli Z=4) P=0,1*4*480=192mm/min
weźmy inny frez, też HSS 4 pióra, 6mm obroty wychodzą 800 posuw P=318mm/min
No to może palcowa 16? 4 pióra obroty 300 posuw P=120mm/min
Z innej beczki, frez walcowy nasadzany, fi 78 Z=10 Obroty 60 posuw P=0,1x10x60=60mm/min
Gdyby zwiększyć prędkość skrawania z 15 do powiedzmy 20, obroty wzrosną, posuwy wzrosną...
Od czego zależy posuw,
P z jest prawie zawsze stałe w okolicach 0,1- 0,2, posuw głównie zależy od obrotów i liczby zębów, jeśli obroty maleją, to znaczy, że frez rośnie, i automatycznie zwiększa się liczba zębów spadek obrotów jest szybszy niż wzrost liczby zębów, więc teoretycznie przy bardzo dużym frezie posuw był by malutki.
I teraz moje zasadnicze pytanie.... na mojej frezarce są obroty 14mm/min 26mm/min 54mm/min.
Zgodnie z tymi wzorami, zawsze można by było pracować na najszybszym posuwie który do większości frezów i tak był by za wolny, skoro tak, to po co konstruktor maszyny dał taki wolny posuw 14mm/min? ja rozumiem, że frezowania głębokie wymagają mniejszych parametrów, chcemy lepszą powierzchnię otrzymać, to też mniejsze parametry, zbieramy duży naddatek, posuw mniejszy.... ale aż takie? Pokażcie mi sytuację, w której można by było użyć najwolniejszego posuwu... Czy może ja jakoś źle myślę, złych wzorów używam...?



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 30 wrz 2014, 08:46

Nie wziąłeś pod uwagę własności materiału który chcesz frezować.
Sam posuw, obroty, i prędkość skrawania (na 1 ostrze), to jeszcze nie wszystko. Inaczej będzie z kolorowymi, inaczej ze stalą, inaczej ze stalą skorodowana(skórowanie) czy napawaną, a inaczej z nierdzewką. Poza tym czasem także kształt czy wypełnienie bryły też grają jakąś rolę. Stąd zakres 14mm/min...
pozdrawiam,
Roman


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 30 wrz 2014, 08:47

Duszczyk_K pisze:chcemy lepszą powierzchnię otrzymać
- 1 z powodów, 2 - na frezarce możesz też np wiercić, wytaczać itd 3- posuw 0,1/ząb dla większości frezów HSS to trochę za dużo np do większości prac w stali.

Awatar użytkownika

egojack1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 247
Rejestracja: 02 mar 2014, 19:39
Lokalizacja: R-sko
Kontakt:

#4

Post napisał: egojack1 » 30 wrz 2014, 10:31

Duszczyk_K

Wzory które podałeś dotyczą sytuacji idealnych. Producenci frezów często zalecają zmniejszanie parametrów obróbki, w tym posuwów (patrz uwagi pod tabelką firmy Fenes):

Zalecane parametry skrawania dla frezów trzpieniowych walcowo - czołowych wg DIN 844 i DIN 845 wykonanych ze stali SW7M (HSS) do obróbki materiałów z grupy N


http://darmet.co/component/content/arti ... e-wg-fenes


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 30 wrz 2014, 16:41

To tak, jak z samochodami. Piątkowy o ile sie nie mylę Bild napisał, że zużycie paliwa dla niektórych marek różni się od podawanego przez producenta nawet o 50 procent.

I właśnie dlatego trzeba być fachowcem od obróbki, a nie wierzyć w to, co piszą producenci narzędzi. Ja najczęściej dobieram parametry (pomijając doświadczenie) opierając się na dwóch aspektach. Pierwszy to wygląd powierzchni, drugi, to wygląd wióra. Wiór ma być taki, jak ja chcę i wtedy parametry obróbki są dobre. Czemu - a bo jeśli wiór jest odpowiedni, to i powierzchnia jest dobra, co skutkuje dobrym odwzorowaniem wymiarów, a i wydajność bliska optymalnej.

Właśnie, czasem producent podaje parametry, zakładając w nieudostępnionej normie zakładowej, że z tymi parametrami narzędzie będzie pracować 15 minut, a później założysz nowe. No ale o trwałości ostrza, to poczytaj sobie, bo gdzieś tu to już było.


Autor tematu
Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#6

Post napisał: Duszczyk_K » 01 paź 2014, 07:30

No więc ja też dobieram parametry na oko, na drobny wiórek, tylko zastanawiały mnie te prędkości wychodzące z wzorów. Jak widać praktyka mocno różni się od teorii. Może pytanie nie powinno brzmieć po co konstruktor maszyny dał takie posuwy, tylko kto wymyślił takie wzory które przeważnie trzeba ograniczać. :) Sam boje się zadać najszybszą prędkość 54mm/min, bo już wtedy ciężko idzie, i to nawet słychać po maszynie.
Za szybka prędkość posuwu (mówiąc o stalach), oprócz słabej jakości powierzchni, może w skrajnym przypadku spowodować zaciągnięcie grubszego wióra i złamanie narzędzia,
a za wolna prędkość posuwu? czym skutkuje? czy jest coś takiego jak zbyt wolna obróbka*? frez "szlifuje się" o materiał i stępia?
*- nie rozpatrując aspektu wydajności narzędzia/efektywności obróbki, raczej zwracając uwagę na trwałość ostrza.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 01 paź 2014, 08:31

Duszczyk_K pisze:czy jest coś takiego jak zbyt wolna obróbka*? frez "szlifuje się" o materiał i stępia?
Nie, tego nikt jeszcze nie dowiódł. "Szlifuje się" zawsze, a im większa temperatura tym szybciej (powstaje więcej tzw. plam miękkich na ostrzu). Z pewnością jest mniejsza temperatura, no i potrzeba większego momentu (przełożenie), ale tępić mocniej się nie będzie. Wydłuży się jedynie czas maszynowy, ale to jak pisałeś w tym aspekcie nieistotne.
pozdrawiam,
Roman


frontside
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 226
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:37
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: frontside » 01 paź 2014, 10:29

Ośmieliłbym się nie zgodzić - jeżeli zejdziesz z posuwem w okolice promienia ostrza to się dziwne rzeczy zaczynają dziać.
Poza tym temperatura jest niższa, siły działające na ząb często też, ale droga zęba w materiale wydłuża się.
Z bardziej miękkich materiałach to widać wyraźniej - jeżeli zatrzymasz frez to zaczyna on trzeć o obrabianą powierzchnie.
Jak ze wszystkim nie można przeginać.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#9

Post napisał: RomanJ4 » 01 paź 2014, 11:55

frontside pisze:jeżeli zatrzymasz frez
ale nikt nie mówi o zatrzymaniu, bo to chyba jasne dla wszystkich, tylko o małym, bądź bardzo małym posuwie. Tu sie zgodze tylko z tym , że przy takim droga styku faktycznego ostrza z materiałem może się wydłużyć (większa liczba obrotów narzędzia na jednostkę postępu liniowego w materiale) i z tego powodu teoretycznie bardziej się będzie ścierać.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

egojack1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 247
Rejestracja: 02 mar 2014, 19:39
Lokalizacja: R-sko
Kontakt:

#10

Post napisał: egojack1 » 01 paź 2014, 16:45

Majster70 pisze:
Duszczyk_K pisze:chcemy lepszą powierzchnię otrzymać
- 1 z powodów, 2 - na frezarce możesz też np wiercić, wytaczać itd 3- posuw 0,1/ząb dla większości frezów HSS to trochę za dużo np do większości prac w stali.
Zajrzałem do podręcznika. E. Górski Frezarstwo podaje np., że przy frezowaniu rówków w stali frezami palcowymi posuwy na jedno ostrze przyjmuje się bardzo małe od 0,01 do 0,1 mm/ostrze. Dla frezów tarczowych przy frezowaniu rowków podaje od 0,08 do 0,4 mm/ostrze.

Maszyny nie grzeszące sztywnością (np moja ZX 7016) lubią posuwy z dolnego przedziału tych wartości. Np frezując ostatnio rowek w stali frezem palcowym 10mm 4 zęby z przybraniem 1,5mm i obrotami 480 ustawiałem na moim dorobionym auto-posuwie wartość 33mm/min. Maszyna wtedy cicho i bez drgań robi ładną powierzchnię. Zgadzało by się to ze wskazówkami Górskiego i ze wzorem:

Posuw = 0,02mm/ostrze * 4 zęby * 480 obr/min = 38,4 mm/min

Tak więc Duszczyk_K wzory są ok i działają ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”