Prośba o poradę

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro
Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Prośba o poradę

#1

Post napisał: senio » 13 sie 2016, 21:04

Chciał bym sobie wykonać nowe okładziny drewniane do Remingtona 1858 na 3 osiowym CNC. Nie mam za bardzo pojęcia jak się za to zabrać żeby takie coś narysować. Kolega ma ArtCam-a ale też nie potrafi w 3D nic robić, bo rysuje w nim tylko otwory 2D do wiercenia i jakiś proste profile 2D.

Podpowie ktoś jak się za to zabrać i to zrobić. Sam kształt jest dość skomplikowany i nie mam pojęcia jak to zrobić. Chodzi o te drewniane okładziny jak na foto w linku. Da się to jakoś z foto przenieść na wektory i ewentualnie zwymiarować 1:1.




Tagi:


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: Dolce » 13 sie 2016, 22:54

W przypadku takich prac to zawsze jest dłubanina. Myślę, że jeśli to jest jednostkowa praca a ktoś ma smykałkę do rzeźbienia to lepiej wykonać taką kolbę ręcznie.
A jeśli chcesz "programowo" to musisz zrobić dokładny obrys kształtu, szczególnie w miejscach łączenia kolby ze szkieletem pistoletu. To trzeba jak najdokładniej zwymiarować. Wektorem możesz objechać kolbę za zdjęcia, będziesz miał już jakiś kształt. Dalej to musisz się ratować suwmiarką itp. Być może masz możliwość obrysowania kształtu (stare uchwyty) na tablecie graficznym. W artcamie, w celu utworzenia kształtu 2,5D wykorzystałem wyciągania złożone. Poniżej masz screeny.
1
2
Ostatnio zmieniony 13 sie 2016, 23:28 przez Dolce, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#3

Post napisał: senio » 13 sie 2016, 23:16

@Dolce

Jeśli chodzi o wykonanie, to nie chcę tego zrobić na przysłowiowe zero. Chce to zrobić z naddatkiem powiedzmy 1-2 mm na szlifowanie i dopracowanie ręczne. I tak z maszyny nie wyjdzie to dogłaskane, a musi być idealnie pod olej i wosk. Dlatego chodzi mi właśnie o takie wstępne wycięcie kształtu 3D z naddatkiem do ręcznego dopracowania. Pilnikiem można się zajechać przy tym z klocka ciosając. Zerknął byś może jeszcze na te rysunki

http://www.tombstonegrips.com/mm5/merch ... =Remington

Jak by się dało takie rysunek 3d pod ArtCama na plusie 1-2mm z tego zrobić to bym było by super. Wymiary przeliczyłem na milimetry i trzeba by dodać tak po milimetrze po obwodzie. Coś mam zmierzyć jeszcze z oryginału i podać ?

Obrazek

PS.

Kolby a w zasadzie osady są w karabinach. W rewolwerach i pistoletach są okładziny. To tak poza tematem.


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: Dolce » 14 sie 2016, 00:02

Jeśli się nie mylę to okładziny są od strony przylegania do metalowego szkieletu rewolweru płaskie. Jeśli tak to nie trzeba opracowywać 3D a wystarczy 2.5D.
Porównałem, poprzez nałożenie na ten zwymiarowany rysunek, wektor który uzyskałem poprzez obrys okładziny rewolweru z załączonego przez Ciebie poprzednio zdjęcia.
Poniżej widać rozbieżności :
3
Najlepiej jak sam wykonasz dokładny wektor kształtu zewnętrznego okładzin. Potem na podstawie tego można będzie wyciągnąć odpowiednio 2.5D.
Po prostu nie wiem czy można się w sposób dosłowny wzorować na tym powyższym, zwymiarowanym rysunku jeśli chodzi o kształt okładzin. Jeśli tak to wystarczy obrysować ten rysunek wektorem i zeskalować go w ten sposób, by uzyskać podane wymiary.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2016, 00:12 przez Dolce, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#5

Post napisał: senio » 14 sie 2016, 00:12

Jutro odkręcę te okładziny , wezmę suwmiarkę i tak uczciwie to pomierzę i porównam. Było i jest wiele firm produkujących te repliki jak Uberti, Pieta, Pedersoli , Euroarms , Santa Barbara etc. i mogą się różnić wymiarami nieznacznie. Rysunek z netu może mieć więc inne wymiary niż z linku do okładzin. Co do spodu to tak są zupełnie płaskie.


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: Dolce » 14 sie 2016, 00:18

Na tym rysunku brakuje mi wymiarów "poziomych", co uniemożliwia opracowanie odpowiednich łuków i w efekcie wymaganego odgięcia okładzin. Ten rysunek należy traktować jako "zgrubny", ot ktoś wziął suwmiarkę i pomierzył kolbę. Te wymiary, które podał są pewnie i poprawne ale na ich podstawie, jak zaznaczyłem, nie dowiemy się czy rysunek jest dokładnym odwzorowaniem kształtu okładzin.
Jeśli masz możliwość to obrysuj kształt okładzin, nanieś wymiary a następnie zeskanuj i tu załącz. Będziemy mieli kształt i wymiary "pierwowzoru" okładzin twojej pukawki.

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#7

Post napisał: senio » 14 sie 2016, 01:01

Zwymiarowałem jak najlepiej potrafię moja okładzinę. Kształt nie oddaje na 100% rzeczywistego, ale wymiary są OK. Mogą być jakieś małe wahania , ale to w łukach wyjdzie. Jak coś jeszcze potrzeba to zmierzę. Odległości między wymiarami w pionie to centymetr. Grubość okładziny przy łuku 6mm, a z dołu na szerszej części 13,3. Mierzone na środku. Po stronie łuki jest po bokach 6mm a na szerszej schodzi łukiem do zera. Linia bazowa z lewej strony jest dla wygody mierzenia i odniesienia styczna z łukiem.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 sie 2016, 02:13 przez senio, łącznie zmieniany 1 raz.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 14 sie 2016, 02:04

senio pisze:Odrysować i zwymiarować mogę jak najbardziej. Skanera nie mam, fotkę zrobię i wrzucę.
Moim zdaniem, najlepiej jak zrobisz zdjęcie pistoletu, tzn. rękojeści, ale:
- Jeśli masz aparat z zoom-em, to ustaw aparat prostopadle do rękojeści i zrób zdjęcie z dużej odległości przybliżając zoomem.
- Zmierz suwmiarką najdłuższe miejsce na rękojeści i podaj ten wymiar + oczywiście zdjęcie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#9

Post napisał: senio » 14 sie 2016, 02:22

OK dorzucam fotkę obydwu a wymiary wyżej.



dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 14 sie 2016, 11:23

kiedyś jeszcze gdy skanowanie 3d było poza moim zasięgiem przy skomplikowanych kształtach robiłem szablony np z kartonu kładąc przedmiot na płaskiej powierzchni, skanowanie, obrys, program 3d i gotowe, może się wydawać na skomplikowane ale przy odrobinie wprawy można było uzyskać efekty b.dobre
Załączniki
rem.jpg
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”