Obróbka elementów 3D

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
Zwieszony
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 17 cze 2015, 19:51
Lokalizacja: Wroc / Oława

Obróbka elementów 3D

#1

Post napisał: Zwieszony » 01 lip 2015, 21:49

Witam. Potrzebuję porady jak wyciąć elementy 3D, ale w taki sposób by nie był obrabiany cały obszar materiału tylko dane kształty i przestrzeń w okół nich np. 5mm. Wiem, że jest też możliwość wyznaczenia kolejności w jakiej mają być obrabiane dane elementy? Tzn. by ścieżka obróbki nie była ustawiona w osi X/Y tylko po skończeniu całego jednego reliefu maszyna zajęła się następnym. Może mi ktoś pomóc z tym problemem?

Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 01 lip 2015, 22:26


NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Zwieszony
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 17 cze 2015, 19:51
Lokalizacja: Wroc / Oława

#3

Post napisał: Zwieszony » 01 lip 2015, 22:37

Tylko problem w tym, że to jest plik 3DS i wyskakuje mi błąd, że program nie widzi żadnych wektorów.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 02 lip 2015, 07:22

Zwieszony pisze:Tylko problem w tym, że to jest plik 3DS i wyskakuje mi błąd, że program nie widzi żadnych wektorów.
Bo też plik 3DS (3D Studio Max), to po prostu najczęściej bryła/model 3D, więc ze swej natury tych wektorów nie ma.

Poza tym, nie piszesz:

- jakiego masz Artcama (to ważne)
- czy próbujesz zaimportować w/w plik (3ds) do Artcama

Mimo to, wiem co chcesz zrobić i wiem jak to zrobić.
Jak będę miał chwilę, to Ci napiszę co i jak, ale ..... opis będzie inny w zależności od tego, jakiego masz Artcama.


Autor tematu
Zwieszony
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 17 cze 2015, 19:51
Lokalizacja: Wroc / Oława

#5

Post napisał: Zwieszony » 02 lip 2015, 21:53

Artcam 2011. Importować pliki próbuję i mi to raczej wychodzi, ponieważ normalnie generuję g-kody. Tylko nie wiem jak to zrobić tą metodą. A wiem, że jest taka możliwość bo kiedyś ktoś to przy mnie robił, ale niestety nie miałem okazji się temu przyjrzeć.
Jeśli różnica w innych wersjach Art'a jest tylko pod względem "ikon" i szczegółów w asystencie itp. To raczej sobie poradzę, po prostu szukam jakiegoś punktu zaczepienia.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 02 lip 2015, 23:08

Zwieszony pisze:Tylko nie wiem jak to zrobić tą metodą.
Tworzysz wektor/y obrysowując relief/y.
Możesz to zrobić automatycznie :

Obrazek

albo obrysowujesz ręcznie.

Teraz offsetujesz w/w wektory na zewnątrz o żądaną wartość (wspominałeś o 5mm)
Zaznaczasz wszystkie (lub tylko te które chcesz) i w sekcji "obróbka reliefu" z rozwijanej listy wybierasz, żeby frezowanie dotyczyło tylko zaznaczonych wektorów.

Frezowanie reliefu/ów będzie się odbywać tylko pod zaznaczonymi wektorami, czyli najpierw jeden zaznaczony wektor, potem drugi, kolejny ... itd.

Jeśli wszystko wykonałeś jak należy, to będzie to wyglądało jak na obrazku poniżej.

Obrazek


Autor tematu
Zwieszony
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 17 cze 2015, 19:51
Lokalizacja: Wroc / Oława

#7

Post napisał: Zwieszony » 03 lip 2015, 19:51

Dzięki za pomoc, jak będę miał chwilę to dam znać czy wszystko bez problemu wychodzi :)

Pozdrawiam


Autor tematu
Zwieszony
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 17 cze 2015, 19:51
Lokalizacja: Wroc / Oława

#8

Post napisał: Zwieszony » 06 lip 2015, 00:50

Wszystko gra, jutro wrzucę to na frezarkę i zobaczymy jak wyjdzie.

Mam jeszcze jedno pytanie. Otóż elementy są od siebie oddalone o ~średnicę freza. Natomiast wektory gdy z offset'uję również na taką wartość to się na siebie nachodzą i łączą w jeden. W tym przypadku mi to nie przeszkadza ponieważ i tak zostaje zewnętrzny materiał nie ruszany.
Jednak jest możliwość by wektory się przecinały i trzymały pierwotny kształt?
Aha i kolejność zaznaczania wektorów ma jakieś znaczenie przy obróbce? Czy jedyną opcją by zostaly wycięte w takiej kolejności jak ja chcę, jest zaznaczanie ich pojedynczo i tworzenie osobnych trajektorii?

Pozdrawiam


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#9

Post napisał: lajosz » 06 lip 2015, 07:16

Zwieszony pisze:Jednak jest możliwość by wektory się przecinały i trzymały pierwotny kształt?
Tak, ale niestety musisz każdy offsetować osobno.
Zwieszony pisze:Aha i kolejność zaznaczania wektorów ma jakieś znaczenie przy obróbce? Czy jedyną opcją by zostaly wycięte w takiej kolejności jak ja chcę, jest zaznaczanie ich pojedynczo i tworzenie osobnych trajektorii?
Niestety, ale trzeba tworzyć osobne trajektorie.
Jednak z drugiej strony, takie tworzenie osobnych trajektorii może mieć znaczenie tylko wtedy, kiedy poszczególne reliefy są od siebie oddalone o znaczne odległości, ale nawet wtedy, niewiele oszczędzamy czasu na ruchach przestawnych maszyny.
Czy warto zatem się w coś takiego bawić ?

Mimo wszystko, jeśli frezujesz reliefy jednym (takim samym) narzędziem, a zależy Ci na konkretnej kolejności, to możesz stworzyć np. 10 trajektorii, ustawić je w kolejności frezowania, a następnie połączyć wszystkie trajektorie w jedną.
Przypomnę, że połączenie trajektorii jest możliwe tylko wtedy, kiedy dla każdej z nich użyjemy tego samego narzędzia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”