artCam - problem z postprocesorem

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
tmroz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2014, 14:45
Lokalizacja: Tarnów

artCam - problem z postprocesorem

#1

Post napisał: tmroz » 31 paź 2014, 15:17

Witam,
Od niedawna jestem użytkownikiem artCam'a...
Mam problem jak sądzę z doborem postprocesora.
Problem polega na 'zacinaniu sie' maszyny pod koniec obróbki.

W programie artCam express tworzę dowolny rozkrój (grawerowanie, czyszczenie powierzchni, relief, zmiana narzędzia itd), trajektorę zapisuje jako AXYZ mm multiTool. Uruchomiając rozkrój na ploterze firmy seron, wszystko jest ok, aż do pewnego momentu. Frezarka 'zacina' się pod koniec pracy, wyskakuję błąd. Myślałem, że maszyna nie rozpoznaje instrukcji powrotu do punktu bazowego po wycięciu rozkroju ale po zapisaniu trajektorii bez instrukcji powrotu błąd nadal występuje...

Co może być przyczyną? Spotkał się ktoś z takim problemem ?



Tagi:


tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#2

Post napisał: tomk38 » 02 lis 2014, 09:44

wybierasz postprocesor multitool więc jak się domyślam chcesz używać więcej niż jednego narzedzia w tej obróbce?


Autor tematu
tmroz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2014, 14:45
Lokalizacja: Tarnów

#3

Post napisał: tmroz » 03 lis 2014, 11:59

tak używam wielu narzędzi, z ich zmianą nie ma problemu. Problemem jest poprawne zakończenie pracy.
Np wycinam dowolny kształt, cięcie 2 stopniowe, powiedzmy że materiał ma grubość 10 mm, pierwszy etap - cięcie na 5mm przechodzi ok, drugi etap - cięcie na 10 mm wykonuje się w 70 - 80 % i frezarka zgłasza błąd.
Co ciekawe, gdy na frezarce wystartuje rozkrój od kilku linii przed błędem czasem rozkrój przechodzi do końca już bezbłędnie...


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 03 lis 2014, 20:57

@tmroz

Czy mógłbyś zamieścić tu wektory których używasz do wygenerowania obróbki ?

Jakim programem tworzysz wektory ?

Poza tym, tomk38 pytał prawdopodobnie o to, czy maszyna posiada ATC (Automatic Tool Change) , czyli automatyczną zmianę narzędzi, bo jeśli nie ma, a Ty używasz postprocesora Multitool, to mogą być jakieś "kwiatki" .


Autor tematu
tmroz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2014, 14:45
Lokalizacja: Tarnów

#5

Post napisał: tmroz » 04 lis 2014, 09:36

tak maszyna posiada ATC, a wektory tworzę w autocad'zie lub bezpośrednio w ArtCam'ie.
Postaram się wrzucić jakieś proste wektory dla których występuje problem w najbliższy weekend.


Autor tematu
tmroz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2014, 14:45
Lokalizacja: Tarnów

#6

Post napisał: tmroz » 13 lis 2014, 12:40

znalazłem rozwiązanie opisanego problemu (może komuś się kiedyś przyda).

ArtCam i postprocesor AXYZ arc mm multiTool generuje pod koniec rozkroju następujący rozkaz:
"G49H0" (Tool length offset compensation cancel)

Z tego co znalazłem w internetach rozkaz ten może być również wywołany bez parametru H0.
Po zmianie rozkazu na : "G49" problem zniknął !

Czy zmiana tego rozkazu niesie ze soba jakieś inne konsekwencje ? Orientuje się ktoś ?
Czy może wiązać się z problemem nietrafiania na magazyn podczas wymiany narzędzia ?

i drugie pytanie:
- mając 'duży rozkrój' (kilkaset linii g-code) frezarka zacinała się pod koniec rozkroju
- mając prosty rozkrój (40 linii g-code) frezarka nie rozpoczynała rozkroju.
Tłumaczę sobie to tym że sterownik frezarki ładuje po X linii gcode. W przypadku prostego rozkroju załadował odrazu cały g-code, napotkał na niezrozumiały rozkaz i nie wystartował z pracą. W przypadku 'dużego rozkroju' wywalił się dopiero po załadowaniu porcji kodu z błędnym rozkazem. Mam rację? Może ktoś potwierdzić moje przypuszczenia ?


TMK_M
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 25 gru 2014, 18:48
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

#7

Post napisał: TMK_M » 25 gru 2014, 18:58

Podejrzewam, żę nadal występują jakieś gcody których sterowanie nie może prawidłowo zinterpretować. Podeślij mi plik z gcodem na email to sprawdzę czy nie zawiera czegoś dziwnego ;)
Pozdrawiam


Mikeszówka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 03 kwie 2015, 00:31
Lokalizacja: brzeg

#8

Post napisał: Mikeszówka » 06 kwie 2015, 22:01

Witam.
Od niedawna mam małą grawerkę cnc producenta z logiem mlm i artcama pro. Maszyna jest sterowana poprzez mach 3. Wykonałem próby grawerowania. W przypadku tekstu liniowego na głębokość 0,3mm-pierwsza ścieżka i wycięcie ramki 4x0,25 (w materiale 1mm) wszystko wyszło dobrze. Dodam że postprocesor wybrałem do mach3. Gdy zaś logo z bitmapy, przekształcone w krzywe + tekst dwuliniowy (ozdobny) zapisuje w ten sam sposób, w mach3 projekt widnieje jako niekompletny. Brak ramki, część logo. Próbowałem też wyznaczyć i zapisać trajektorię jednego z gotowych reliefów i tu zupełna lipa. Mach generuje obraz płaskiej powierzchni. Dodam, że symulacje trajektorii wychodzą dobrze. Gdzie popełniam błąd. Proszę o pomoc-może ktoś przechodził przez podobne kłopoty.


mcnc
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: mcnc » 23 kwie 2015, 14:32

powinieneś pousuwać jakięs linijki kodu z komendami bez współrzednych, których Twoje sterowanie nie czyta i dlatego je wywala.. A tak w ogóle to jakie masz sterowanie?


Mikeszówka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 03 kwie 2015, 00:31
Lokalizacja: brzeg

#10

Post napisał: Mikeszówka » 26 kwie 2015, 22:00

Dziękuję za odpowiedź.
Problem się już wyjaśnił. Banał bo okazało się że mam Macha w wersji demo, a ten czyta tylko 500 linijek g-kodu. Mach w pełnej wersji i wszystko gra. Jak by nie było dwa tygodnie i kilka nieprzespanych nocy mnie to kosztowało. No, ale - początki zawsze "po gruzie":)
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”