Znaleziono 2 wyniki

autor: Hrumque
02 cze 2014, 02:06
Forum: Drukarki 3D, RepRap
Temat: Do czego służy drukarka 3D
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 7010

Nnowyy pisze:
kubus838 pisze:... to dlaczego się nią nie pochwalić...
Pochwalić się czymś co się zrobiło i jest dobre - TAK.
O ile zrobi to twórca.
Otóż to. Zawsze się można pochwalić się swoim wyrobem (i zapewne też usłyszeć krytykę lub rady, co można by poprawić jeszcze). Ale rzewne historie rodem z tabloidu (czemu to jeszcze nie było "dla dziecka chorego na raka"?) o tym co zrobił "pewien architekt" z drugiego końca świata, i tutaj chwalimy drukarki 3D jako objawienie dla ludzkości? No fajnie że zrobił, ale co w związku z tym, do konkretów przechodząc?

Ja bym wolał jednak, byśmy rozmawiali o konkretach. Tzn jak coś (drukarkę/cnc) zrobić, jak na niej coś zrobić, czy w ogóle jak coś zrobić - np gdyby ktoś zadał pytanie "jak zrobić taką fajną lokomotywę, bo chciałbym dla dziecka", i by się wywiązała konstruktywna dyskusja (z czego, czym, na czym, itd) - to byłoby z pożytkiem dla wszystkich, wymieniło by się wiedzę, może kogoś zainspirowało itd. Możemy też poteoretyzować (a czemu by nie? chyba nawet były tu takie dyskusje, o drukowaniu 3D w sensie budowy budynków całych itd) byle to było merytoryczne.
A tak - zobaczyłem wydrukowaną lokomotywę. No i co? Zobaczyłem wystrugany model auta, z czegoś, co jeszcze zostało wyszpachlowane i pomalowane. Ok, no i.... ?

Ale jak już taki temat jest założony:
Do czego służy drukarka 3D
(lub - do czego mogłaby służyć).
w sumie - uważam za dobre pytanie, bo wiele osób ("nie z branży") nie bardzo wie do czego, albo odwrotnie - wydaje im się, że skoro drukarka 3D, to można wydrukować wszystko...
Pomijając może podziały na technologie druku (bo przecież jest nie tylko plucie plastikiem roztopionym), to jednak druk 3D to bardzo dużo ograniczeń:
  • Jest wolny... wręcz bardzo powolny, choćby w porównaniu do obróbki skrawaniem - szybciej jest coś wystrugać z litego klocka, niż wydrukować podobny rozmiar, choć wiadomo - nie każdy kształt da się (łatwo) wystrugać
    Jest przeważnie dość drogi (choć co dziś jest tanie?), zwłaszcza jak się doliczy koszty organizacyjne (maszyna, czas, prąd, roboczogodziny operatora i jego doświadczenie itd)
    Do sensownej jakości - przeważnie obiekt wymaga jeszcze dalszej obróbki mechanicznej
Z powyższego wynika, że to się może opłacać tylko do pojedynczych/małych egzemplarzy prototypów, jednostkowych nietypowych zamówień, produkcji form itp... Albo np do wytworzenia elementu (np części zamiennej) w miejscu i czasie, gdzie zorganizowanie gotowego jest utrudnione (np na stacji kosmicznej ;> )

Przyznam, że myślałem nad zmajstrowaniem drukarki 3D o sporym rozmiarze pola, by móc drukować (w całości) elementy "body kity" tuningowe (lub zamienne) do samochodów/motocykli - całkowicie dowolne zderzaki, owiewki, nietypowe deski rozdzielcze, obudowy do dodatkowych zegarów itp. W części "wprost" plus obróbka, w części jako pośrednia forma do zrobienia na niej elementu z laminatu/karbonu/itp.
Ale po podliczeniu kosztów takiego wydruku "per klient" (uwzględniając czas pracy przygotowawczej nad danym projektem) wychodzi mi, że to jest u nas bez sensu. Nawet przy własnej produkcji półproduktu-filamentu z granulatu (kilka zł/kg zamiast kilkadziesiąt), ile np zderzaków musiałbym wyprodukować (a każdy by się drukował i drukował i drukował) by na chleb i prąd zarobić... a aż tylu klientów (i ich stały dopływ) na tak egzotyczne zamówienia - nie widzę.
autor: Hrumque
01 cze 2014, 14:11
Forum: Drukarki 3D, RepRap
Temat: Do czego służy drukarka 3D
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 7010

pawel_cd3d pisze:Najważniejsze jest w tym wszystkim to, że na żadnym ze zdjęć nie ma drukarki 3D. Drukarka 3D była w całym tym przedsięwzięciu tylko i wyłącznie narządzeniem.
No i ok, bo drukarka 3D, tokarka, tokarka cnc czy inna frezarka cnc to tylko narzędzia, i obojętnie czy ktoś to wystrugał z pianki do okien, czy odlał z gipsu, czy wydrukował z PLA, czy ulepił z gliny i wypalił na słońcu - liczy się efekt końcowy.

No ale tutaj nie zajmujemy się wypalaniem garnków na słońcu, tylko tematami (głównie technicznymi) związanymi z cnc/drukiem 3d, więc nic dziwnego że jednak na tym się ktoś skupia. Raczej forum nie dotyczy "co by tu zrobić na drukarce 3d" tylko odwrotnie - jak zrobić drukarkę 3D (czy tam CNC), by zrobić to co się planuje zrobić. Niestety popularność tematu "druk 3D" spowodowała takie podejście "oo fajne, chce to!" a zaraz potem "co by tu zrobić na tej drukarce" oraz rekurencyjne zapętlenie sztuki-dla-sztuki, drukowania na drukarce 3D kolejnych drukarek 3D, i wyszukiwania sobie usprawiedliwienia posiadania drukarki jako hobby-jako-takiego, a nie jako kolejnego narzędzia do realizacji jakiegoś innego hobby czy zadań...
Niestety (?) ale wiele zbyt spopularyzowanych tematów - spotkało takie podejście (arduino, rasberyPI, drukarki 3D...). To miały być tylko narzędzia do rozwijania/ułatwienia rozwijania jakiejś pasji, a ludzie to kupują "bo jest cool", a potem szukają na siłę zastosowań, by to jakoś upchnąć, zamiast rozwijać swoją pasję, i na podstawie np arduino uczyć się AVR i avrgcc/ uP/uC i gcc - to zamykają sie na daną płytkę i procesor i tworzą na forach gównoburze "AVR lepsze od PIC"

Wróć do „Do czego służy drukarka 3D”