Znaleziono 6 wyników

autor: InzSpawalnik
27 kwie 2016, 20:35
Forum: Obróbka metali
Temat: Rozpoznanie materiału
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7122

Miedzy S235 a S275 w skladzie chemicznym jest roznica znikoma. Jedynie parametry wytrzymalosciowe .... ale S235 moze miec faktyczne parametry wytrzymalosciowe zblizone do tych od 275 wiec tez mozeb yc bardzo trudno wykryc roznice.

Natomiast przeskok do stali E360 jest juz znaczacy - nie tylko wytrzymalosc ale najwazniejsze : w skladzie chemicznym jest okreslona zawartosc Manganu i Wegla. I na to zwroc sobie uwage.
autor: InzSpawalnik
23 kwie 2016, 23:36
Forum: Obróbka metali
Temat: Rozpoznanie materiału
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7122

Areo: ciesze sie ze sie zgadzamy ( w pewnych kwestiach przynajmniej ).

Kwestia ceny czy tam wytrzymalosci to jedno. W jednych krajach jest na rynku znacznie wiecej S235 a w innych praktycznie nie ma - Ja dwuteowniki, ceowniki, katowniki czy blachy widze tylko w gatunku S355, plaskowniki oraz czasami katowniki oraz czesc rur kwadratowych to w wiekszosci S275. S235 zdaza sie jedynie w przypadku rur kwadratowych i to zadko.

Sytuacja jest taka ze inzynierowie piszacy specyfikacje projektu zakladaja do obliczen stal S275 bo ten gatunek ( oraz S355 ) jest obecnie najczesciej spotykany. Nikt nie zaklada do specyfiukacji S235 z prostego powodu - lepiej jest miec ten margines w postaci 40MPa przy zerowej roznicy w koszcie materialu ( sam przyznaj ze nie ma roznicy miedzy tymi dwoma materialami w cenie ). Praktycznie nie ma tez roznicy pomiedzy S275 a S355 za wyjatkiem co po niektorych profili ( zwlaszcza tych wiekszych rur kwadratowych ).

A teraz praktyczna sprawa : dostajesz projekt gdzie ktos wpisal ten element ma byc S235, tamten S275 a jeszcze inny S355 ... i co robisz jak masz dostepny S355 tylko i wszystko mozna zrobic z S355 ? W praktyce S355 ma wyzsza wytrzymalosc od pozostalych dwoch, praktycznie taka sama spawalnosc. Ok wydluzenie A5 troche nizsze. Chcac byc w 100% poprawnym bedac wykonawca mozna wyslac maila z pytanie do inzyniera projektanta czy jest ok zeby zastapic S235 i S275 jednym - S355 i ze nie pociagnie to zadnych dodatkwoych kosztow.
autor: InzSpawalnik
23 kwie 2016, 11:34
Forum: Obróbka metali
Temat: Rozpoznanie materiału
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7122

CFA:
W Twojej ostatniej wypowiedzi dostrzeglem
nastepujace "niescislosci".

1. Modul sprezystosci - bardzo prosze skoro piszesz ze sa roznice to napisz jakie w tym parametrze miedzy S235 a S275 a S355.

2. Mowisz o cenie jako kryterium doboru a ja pisze ze miedzy S235 a S275 a nawet S355 jest to roznica pomijalnie niewielka.

3. Piszesz o uzyciu wielu gatunkow stali gorszych niz S235. Jesli tak faktycznie jest to mysle ze nie bedziesz miec zadnych oporow zeby wymienic z 3 moze 4.


AREO: powod dla ktorego warto a nawet powinno sie podac przy specyfikacji materialu norme ( wraz z rokiem wydania ) jest taki ze jest to pozniej idealny odnosnik wtakich wlasnie sytuacjach jak ktos jest niepewny co do materialu. Rowniez istnieje zatrwazajaco wiele materialow o calkiem roznych dpecyfikacjach ktorych symbole sa takie same - tutaj kolega pisal bodajze o stale E360 ktorej symbol wychodzi z uzycia w Unii.
autor: InzSpawalnik
22 kwie 2016, 20:16
Forum: Obróbka metali
Temat: Rozpoznanie materiału
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7122

CFA :
moje "gadanie" niewiele ma tu do zdzialania.

Powiem tylko tak - juz wiele lat temu na studiach dobieranie gatunku ST3S do czegokolwiek bylo ... oznaka braku co najmniej fantazji.

Porownalem ten gatunek stali do aluminium w celu wykazania jak ta stal jest slaba ! Zobacz aluminium ma praktycznie takie same parametry jak ten gatunek stali - czy cos ci to mowi ?

W Unii produkuje sie cala mase wyrobow hutniczych i S235 jest coraz zadziej spotykanym wyrobem w hutach unijnych, natomiast Chinskie i Hinduskie produkcje tam jest tego zatrzesienie. Dodaj sobie 1 do 1 i co ci wychodzi ?

Ok, zapomnijmy o tym wszystkim co powyzej napisalem. Teraz najwazniejsze pytanie:
- jaka jest faktyczna roznica w cenie wyrobu miedzy S235 a S275 ? Praktycznie zadna. A roznica miedzy S235 a S355 - 5% !
Cos jeszcze trzeba mowic ?
autor: InzSpawalnik
21 kwie 2016, 23:57
Forum: Obróbka metali
Temat: Rozpoznanie materiału
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7122

Wirtualny Janie :

Czy mozesz mi uzasadnic jakim kryterium kierujesz sie dobierajac taki dalece zaawansowany material inzynierski jak S235 ( dla nieobcykanych podaje ze ma 235MPa wspolczynnik Re ... i 7,8 gram/cm3 ) .... dla porownania taki material : Aluminium w gatunku PA6 ( 390MPa Rm i umowna granica 230-260MPa - przy prawie 4 krotnie nizszej masie .... ).

Szczerze mowiac S235 powinno sie w tym momencie nazwac odpadem produkcyjnym a nie gatunkiem stali. Sory

Pokaz co to za element jest bo sie ciekawa dyskusja wywolala.
autor: InzSpawalnik
21 kwie 2016, 20:53
Forum: Obróbka metali
Temat: Rozpoznanie materiału
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7122

A czy podales w specyfikacji na rysunku ze te wszystkie 3 materialy sa wg normy EN10025-2:2004 ?
Jesli tak to dobrze.

Przedewszystkim to z praktycznego punktu widzenia zastanawia mnie czemu w zasadzie w projekcie wybrales trzy roznego rodzaju gatunki stali ? Oczywiscie wiem ze roznia sie miedzy soba parametrami wytrzymalosciowymi RM i RE , oprocz tego nie ma miedzy nimi praktycznie zadnych roznic ( maja zblizone parametry spawalnosci, twardosci powierzchni, odpornosci na korozje czy scieralnosci jak rowniez sa zblizone cenowo ). W mojej jak sie da jeden material uzyc to bledem logicznym jest wpisywanie 3-ch roznych.


Jak to teraz sprawdzic ?
Ano jest kilka sposobow.
1. jak jest material to i gdzies jest certyfikat wytopu na ktorym pisze co to dokladnie jest, mozna o taki certyfikat zapytac, ale jesli na poczatku projektu sie nie sprecyzowalo ze beda potrzebne certyfikaty to tez trudno na koncu o nie prosic ... Certyfikat powinien sie zgadzac z dokumentem zakupu i tp i td.

2. Poniewaz materialy te roznia sie w zakresie parametrow wytrzymalosciowych RM i RE to jesli jest taka mozliwosc mozna wykonac probke i wyslac do laboratorium gdzie przeprowadzaja badania wytrzymalosciowe. Sprawdza wytrzymalosc i porownaja z norma. Ale ... jesli material byl spawany albo poddany innym zabigeom cieplnym ( badz obrobce plastycznej ) to wytrzymalosc tez sie zmieni.

3. Istnieje technologia ktora pozwala na zbadanie dowolnego materialu pod wzgledem skladu chemicznego z bardzo wysoka dokladnoscia . Nazywa sie taka metoda PMI - Positive Material Identification i jest szczerze mowiac w Polsce bardzo malo znana.
Metoda polega na sprawdzeniu widma testerem na promienie gamma i porownanie go z zapisanymi w bibliotekach obrazami widm dla materialow wzorcowych.
Tu jest kilka przydatnych linkow:
http://alloytester.com/what-is-pmi-testing
https://www.thermoscientific.com/conten ... al-id.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Positive_ ... tification
... ale w twoim przypadku roznice miedzy skladem chemicznym sa bardzo nieznaczne. Wytrzymalosc tych stali zalezy bardziej od ich stanu i obrobce cieplno-mechanicznej.

Tak czy siak.
A tak to S235 to juz jest w tym momencie prehistoryczny material swoja droga, jak ktos jeszcze w tym momencie wpisuje S235 to tak jakby liczyl na liczydle.
Slyszales o takich stalach jak drobnoziarniste wysokiej wytrzymalosci o obrobione termomechanicznie ? Kosmos stary , kosmos ;)

Wróć do „Rozpoznanie materiału”