Znaleziono 5 wyników

autor: noel20
02 mar 2014, 13:23
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: sprawdzanie bicia wrzeciona
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6489

Dolce pisze:Różnice w pomiarach biorą się stąd, że pomiar wykonywałem, jak zaznaczyłem poprzednio, w odległości 16mm od tulejki a Ty z tego co wypatrzyłem na filmikach praktycznie przy niej.
A no bez kitu, całkiem o tym zapomniałem.
Ja swojego chińczyka dużo jeszcze nie używałem. Przepracował może z 10 godzin, jak na razie jednak jest wszystko z nim ok. Jak będziesz swoje użytkował i coś tam z nim będzie się działo to pisz tu na forum. Dla wszystkich będzie to cenne.
autor: noel20
02 mar 2014, 11:44
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: sprawdzanie bicia wrzeciona
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6489

upanie pisze:noel20 ta tulejka APX, którą kupiłeś ma nazwę producenta na sobie?
Moje nie mają. Ale w porównaniu do chińczyka mają zdecydowanie więcej nacięć i czuć w palcach, że są bardziej elastyczne i ogólnie dużo lepiej wykonane.
Oddałem wrzeciono do kolegi noel20 w celu przeszlifowania stożka. Usługa została wykonana. Jestem z niej bardzo zadowolony.
Cieszę się, że się podoba i jesteś usatysfakcjonowany. U mnie pomiary bicia były trochę lepsze. Ciekawe skąd jest różnica. Ja po szlifie na żadnym frezie i żadnej tulejce nie miałem więcej jak 0,01mm. Mam nadzieję, że to widać na tych filmikach, które podesłałem.
Ogromne znaczenie ma zamocowanie, ja wrzeciono z uchwytem wkręciłem w imadło i czujnik też zamocowałem do tegoż imadła, a i tak bardzo delikatnie trzeba kręcić, bo czujnik wskazuje nawet najmniejszą siłę przyłożoną do wrzeciona.
Ale to już raczej nie ma dużego znaczenia. Z resztą mój wskaźnik zegarowy to zwykły chińczyk, więc nie ma co wnikać chyba.
Apropo łożysk to ja jak mi się nie spieszy to nie puszczam swego więcej niż na 18krpm. Nie wiem czy to ma znaczenie czy to tylko placebo, ale mam nadzieję, że łożyska dłużej pochodzą.
autor: noel20
16 lut 2014, 10:22
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: sprawdzanie bicia wrzeciona
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6489

W teorii oczywiście, w praktyce wyjść może różnie.
Ja gdybym miał tak zrobić to zamiast swojego proxxona ze ściernicą zastosował bym odpowiednio mały wytaczak przykręcony do stołu, przekręcił wrzeciono o 8 stopni i jeździł w te i we wte.
To co pisał kolega przed chwilą. Ze względu na siły trzeba zbierać po bardzo małej warstwie, ustawić bardzo wolny posuw i każdy przejazd powtarzać wielokrotnie.
autor: noel20
14 lut 2014, 19:57
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: sprawdzanie bicia wrzeciona
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6489

2. Tak. Z moich doświadczeń wyszło, że 90% bicia wynikało z kiepskiej tulejki. Zastanawiam się jednak, jakie by było bicie na frezie z dobrą tulejką i stożkiem nie szlifowanym (bicie 0,03mm). Ale już się tego pewnie nie dowiem.

3. Darmet z Białegostoku. Ja mam po drodze jadąc do pracy. Firma sprawdzona. Zadzwoń i poproś żeby wystawili na allegro, bo mają tam swoje konto i sporą ofertę:
http://allegro.pl/show_user.php?uid=10720866

1. Ja to zrobiłem tak, że w proxxona włożyłem mały kamień szlifierski.
mój proxxon:
Obrazek
I to nawet z podobnym kamieniem.
Proxxona przyczepiłem do góry nogami pionowo do stołu.
Następnie wrzecionem robiłem odpowiedni ruch, tak by stożek wyszedł 8 stopni.
[youtube][/youtube]
Oczywiście oba urządzenia na prawych obrotach na maxa.
Teraz jednak zrobił bym inaczej. U mnie wyszło dobrze, bo maszynę mam na paskach, więc bez nawet minimalnego luzu jak czasem jest na śrubach i oba skrajne położenia robocze wrzeciona w trakcie szlifowania były poza stożkiem, ale kolega jeden już po fakcie podpowiedział, żeby ustawić pod kątem 8 stopni od pionu wrzeciono i jeździć tylko w osi Z.
To ci widać na filmie to tylko kawałek jednego przejazdu, a było ich trochę. Później jeszcze z pół godziny polerki.
Podsumowując. Nie jest idealnie. Stożek z pomiarów miał ok 7 stopni. Iskry były tylko blisko wyjścia stożka, co z resztą widać na filmie. Teraz jeszcze stożek ma ok 7,5 stopnia, ale tulejka już tak głęboko wchodziła, że nie szlifowałem więcej. I tak od czoła stożek musiałem zeszlifować z 0,5mm. Po pomiarach i obliczeniach wyszło, że może do 8 stopni bym doszedł. Jeszcze trzeba by było od czoła go zeszlifować, tak by tulejka wystawała odpowiednio dużo, ale też może nakrętkę trzeba by było szlifować, bo gwintu na osi silnika mogłoby zabraknąć.
autor: noel20
14 lut 2014, 14:57
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: sprawdzanie bicia wrzeciona
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6489

Tak jak kolega pisze. Wsadź frez z węglika i porządnie zamocuj wrzeciono i uchwyt czujnika. Bicie podaje się mierzone właśnie na narzędziu chyba 10mm od uchwytu, ale nie jestem pewien.
Mój chińczyk miał 0,06mm. Stożek miał 0,03mm. Po przeszlifowaniu stożka bicie na nim spadło do ok0,005mm, ale na frezie do 0,05mm. Kupiłem tulejkę zaciskową APX i teraz bicie na frezie mam poniżej 0,01mm

Wróć do „sprawdzanie bicia wrzeciona”