Znaleziono 7 wyników

autor: lolo2
15 cze 2013, 01:03
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Testy laserów fiber do cięcia blach
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 9613

No to naprawdę "idioci". Kupić coś za kilka milionów nie mając bladego pojęcia o tym.

Ja jeszcze nie spotkałem się z takim przypadkiem.
autor: lolo2
14 cze 2013, 23:15
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Testy laserów fiber do cięcia blach
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 9613

Z tą wizytą w "niezależnej" firmie to też różnie bywa.

W większości jak poprosisz o referencje i chęć obejrzenia maszyny w akcji to dostaniesz propozycję odwiedzenia firmy takiej, gdzie prezes ma tylko dobrą opinię na daną maszynę. Nikt ci nie da referencji, czy adresu firmy takiej, gdzie jego maszyna nawala, czy są z niej niezadowoleni.

Najsampierw to trzeba określić czy kupujemy laser na usługi czy na własną produkcję. Bo jak na własną produkcję to wiemy co chcemy i na czym nam zależy. Tak było w wypadku mojej firmy. Warunek blacha czarna 5mm kto szybciej będzie to ciął i koniec kropka. Spuszczanie się nad tym że kogoś laser przetnie 20mm a innego 25mm najmniej już nas to interesowało, od tego mamy plazmy. Usługi znowuż to jedna wielka nie wiadoma, bo potrzebujemy maszynę do wszystkiego. A jak przysłowie mówi: "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego."

Zresztą o czym my tu piszemy,
Każdy co chce kupić laser to sie na tym bardzo dobrze zna i przeważnie wie co chce.
autor: lolo2
09 cze 2013, 19:34
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Testy laserów fiber do cięcia blach
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 9613

www.kimla.pl_ pisze:Szanowny Panie Jarku,
Pragnę również koledze przypomnieć, że wycinarka laserowa Flashcut Linear firmy Kimla zdobyła Złoty Medal Targów Poznańskich, a Pan Prezydent Bronisław Komorowski osobiście odwiedził stoisko firmy Kimla i pogratulował nam zdobycia Złotego Medalu.
Eckert też dostał no i co z tego?
Trumpf za swój starszy laser na listwach też dostał, dlaczego?

Te medale według mnie są nic nie warte. Oczywiście nikogo o nic nie posądzam. Nie będę dalej tego komentował, nie mam ochoty się narażać. xD
Po prostu zobaczcie sobie w archiwum międzynarodowych targów poznańskich kto, ile razy i za co dostaje te medale.

Na targach w kielcach (trochę innej dziedziny niż maszyny obróbcze) jak się moja firma wystawiała to też oferowali nagrody (analogiczne do poznański medali), ogólnie wszędzie jest to samo.
autor: lolo2
09 cze 2013, 19:00
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Testy laserów fiber do cięcia blach
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 9613

Re: Siemka

jarek678 pisze:Lolo2 podziwiam cię że sie wdajesz w dyskusje z tym panem ale nie warto jemu za to płacą

Pozdrawiam Jarek
Cóż zawsze jest jakaś szansa, że w tym całym spamie można dowiedzieć się o jakiejś ciekawostce na temat laserów. :P
autor: lolo2
08 cze 2013, 22:23
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Testy laserów fiber do cięcia blach
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 9613

Tylko nie wiem co mają na celu powyższe wywody.

Potencjalnego klienta lasera zazwyczaj interesuje tylko jedna rzecz związana z elektroniką.
A mianowicie klient chce aby elektroniki było jak najmniej. A jeżeli już jest to żeby była ogólnodostępna i każdy umiał ją naprawić. A kto naprawi elektronikę, którą sam pan stworzył, dobrał? Tylko jedynie pan. A jak się pokłócimy to będę uziemiony. Sprawa lepiej wygląda u "składaczy" gotowych elementów.

O tym aspekcie zapomniał pan pisząc swój poradnik dotyczący testowania laserów?

To jest poważny minus dla pańskiej maszyny. Bo kupując pańską maszynę jestem od pana uzależniony i żaden Eagle, Eckert, i inni składacze mi nie pomogą. A kupując ich maszynę chyba zgodzi się pan że prędzej znajdę specjalistę, który teoretycznie naprawi mi niedziałający napęd lub coś innego.

Układ inkrementalny czy absolutny? Jaka różnica.

Układ inkrementalny ma tą wadę że muszę wyzerować maszynę. Większość obrabiarek cnc najpierw zerujemy, nawet te dokładne. Dodatkowo jest możliwość wsadzenia bateryjki do maszyny aby system pamiętał pozycję. (tak np. robi Fanuc w swoich robotach). Co w tym rozwiązaniu jest złego? Przecież nie musimy zerować maszyny przed wypalaniem każdego otworu.

Układ absolutny no wydaje się być super rozwiązaniem, nie ważne co się stanie maszyna zawsze wie gdzie jest.

Ale niech mi pan powie które rozwiązanie jest droższe, oraz czy jest aż taka ważna kwestia aby były to enkodery absolutne? Nie mówimy tutaj jeszcze o ich rozdzielczościach, tylko o sposobie pomiaru. Enkoder inkrementalny wydaje się być prostszy w budowie i bardziej odporny na zabrudzenia czy uszkodzenie. Sygnał jest tylko impulsowy 1 - 0, a z enkoderem absolutnym sprawa znowu się komplikuje.

Kolejna kwestia to rozdzielczość pana enkodera.
Zgadzam się, czym większa rozdzielczość tym lepiej. Układ jest bardziej czuły, wynika to głównie z tego że serwonapędy działają tylko wtedy gdy jest uchyb. W pana rozwiązaniu z powodów drgań maszyny i otoczenia to praktycznie uchyb zawsze będzie występował. Nawet gdy maszyna będzie stała na określonej pozycji system będzie wprowadzał korektę, ponieważ dokładność 1nm w mechanice jest niemożliwa do osiągnięcia.

Pozostaje tylko kwestia czy 1nm nie jest grubą przesadą, może wystarczy 1um? A uchyb będzie ciągle występował. W układzie 1nm moim zdaniem obciąża pan procesor samymi informacjami (śmieciami), które zawalają pamięć procesora, a do niczego praktycznie się nie przydadzą.

Kolejna sprawa jak pański enkoder zachowuje się jak system załadowczy kładzie blachę na stół wypalarki, jak z boku maszyny przejeżdża widłak?

W sumie nawet podczas pracy lasera występują duże drgania. Teraz pytanie czy skaczą tylko nm czy też mikrometry? Bo jak skaczą um to nie ma sensu mierzyć nm, co może oznaczać że pański układ jest przesadzony.

Odnośnie tych źródeł IPG,
To jednak konkurencja dobrze szpieguje, skoro wie że są różne klasy jakości źródeł IPG. :) Nie słyszałem jeszcze o tureckich źródłach i że jest jakaś różnica modułów.

Eagle nigdy nie pokazuje? A pytał się pan żeby pokazali? Czy tak tylko pan pisze? Ja nie miałem z tym problemu, spytałem się to pokazali. Nie wiem czemu pan robi taką nagonkę na tę firmę. Czyżby była aż takim zagrożeniem? Czemu nie porównuje pan do innych producentów Eckerta, LVD, i innych. W końcu na targach fiberów było w pip.
autor: lolo2
08 cze 2013, 15:59
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Testy laserów fiber do cięcia blach
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 9613

Tylko chodzi o to że pisał pan że moc źródła nie ma dużego znaczenia dla cienkich blach. Zgadzam się ale dla lasera 4kw blacha 4mm to już jest gruba blacha i zwiększenie mocy zwiększy prędkość cięcia.
www.kimla.pl_ pisze:Szanowny Panie,
to nie są napędy serwo tylko napędy liniowe....
To jest bardzo prosta odpowiedź:
www.google.pl wpisujemy serwonapęd i klikamy przycisk grafika.
https://www.google.pl/search?q=serwonap ... 0QXUooHAAQ

W każdej szkole uczą że serwonapęd to urządzenie napędowe ze SPRZĘŻENIEM ZWROTNYM, w każdej definicji jaką pan nie znajdzie, czy to w książce czy w internecie schematycznie będzie to opisane tak (bo tak najprościej):
Falownik + silnik + enkoder

Otworzy pan katalog Mitsubischi, Hiwina, Fanuca itp wszędzie będą pokazane zwykłe silniki a nie silniki liniowe. Wydaje mi się że można uznać i "potocznie" przyjąć różnicę pomiędzy serwonapędem a silnikiem liniowym.

Powyższy przypadek był po prostu spowodowany niewiedzą sprzedawcy.

Z drugiej strony to czemu pan nie reklamuje swoich laserów jako maszyny na silnikach krokowych? W sumie silnik liniowy to silnik krokowy rozcięty i wyprostowany. Dopiero zrobi to szum, wokół klientów.

Jak robię komuś projekt i mówię że chcę użyć silnik krokowy to od razu teksty: co za badziewie, kroki gubi, nie można tego przeciążyć. Serwo jest 1000% razy lepsze itp itd.


A odnośnie postów w temacie Eagla:
www.kimla.pl_ pisze:Szanowny Panie,

Jeśli takie proste byłoby budowanie tego prostokąta to na pewno Szanowny Pan by go już zbudował -to niemal pewne.
To co pan powie na temat firmy, która wystawiała się obok pana? Metal-technika.
Dwa lata temu uczyli się robić plazmy a teraz na targach pokazali fibera. Pokazywany był na zębatkach a drugi mają już zrobiony na liniwkach. Rok czasu zajęło im zrobienie lasera.

Powoli też zaczynam myśleć że niedługo to fibera każdy sobie sam w garażu złoży. Co to kupić rame od jakiejś plazmy, źródło od IPG, głowice niemiecką, światłowód to już kolesie od głowicy doradzą i nawet by podłączyli. Sterowanie to kupić macha lub lepiej warystor i (oczywiście TEORETYCZNIE) będę mógł ciąć cienkie blaszki konkurencyjnie do laserów CO2.

I jeszcze jedno małe pytanko:
Słyszałem od kochanej konkurencji IPG, że firma IPG produkuje źródła laserowe podzielone według 3 klas jakości. Podobno wszystkie polskie firmy wsadzają w swoje wypalarki źródła najgorszej klasy.
Jest to prawda? Jeżeli tak to czym się różnią poszczególne klasy między sobą?
autor: lolo2
08 cze 2013, 12:55
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Testy laserów fiber do cięcia blach
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 9613

Po części i może prawda ale nie wszyscy tniemy blaszkę laserową 1mm. wtedy się zgodzę moc źródła nie "wielkiego znaczenia" bo za duża moc popali wszystko a nie potnie. Więc i tak moc będzie ograniczana.

Ale już blaszki 4mm, 5mm lub grubsze to już 4kw a 6kw według testów jakie poprowadziliśmy to nie ma polotów.

Co z tego że pan oferuje kupić 4kw i plazmę. 2 ludzi trzeba zatrudnić a jest to koszt 6000zł. Teraz pojawia się pytanie: Starczy 6000zł miesięcznie na pokrycie leasingu za 2kw więcej czy nie? Jakość dostaniemy taką samą? Prędkość cięcia będzie taka sama? Prądu zeżre tyle samo co laser 6kw?

Po drugie, Amada, i Trumpf jakoś nie osiągają takich prędkości jak Eagle 6kw? Dlaczego skoro 4 i 5mm blachy to są według pana cienkie i moc nie ma znaczenia? Posiadam próbki. Reszta producentów laserów (Bystronic, Mitsubischi, Mazak) włącznie z panem się nie podjęła wyzwania.

Może faktycznie Eagle nie rozpędza się tak jak pański laser (nie wiem, bo wzrokiem tego nie zmierzę) ale co z tego jak już po tej sekundzie Eagle będzie dalej przyśpieszał a reszta 3kw już szybciej nie popędzi?

Następnie pytanie po cholerę komu Elipsy splajny itp itd? Kto takie coś buduje? Większość produkcji na świecie wydaje mi się ze ogranicza się do prostych, okręgów i zaokrągleń. No jedynym wyjątkiem to jak ktoś chce sobie ten napis wypalić, tak jak pan napisał wtedy mamy dziwne kształty.

Już za dużo tych firm jest aby każdą odwiedzić xD

Kształty, na dzień dzisiejszy okiem ich się nie zmierzy. Blacha w większości jest następnie zaginana, tłoczona, spawana więc i tak dokładność dzisiejszych laserów jest wystarczająca dla przemysłu, bo później wymiary są gubione. Więc nikt tego nie mierzy, jedynie oglądają powierzchnię.


Wydaje mi się że ma pan bzika ze swoją super dokładną i szybką elektroniką. Próbuje pan wszystkim wmówić że jest ona niezbędna, a faktem jest że tradycyjne napędy wystarczają. Dlaczego Trumpf tego nie rozwija? Mają normalnie windowsa wgrane w laserze. Przecież mają tyle ludzi technologów itp. że na pewno sami byliby wstanie coś wykombinować.
Nie wiem jaką elektronikę ma Amada, Mitsubischi, Mazak, ale nie zdziwiłbym się jakby mieli coś podobnego do Trumpfa czy Eagla.

Podsumowując sądzę że od 4mm blachy moc MA ZNACZENIE, a co do cieńszych no to się zgodzę. Przy 1mm blasze "super" elektronika może odegrać bardzo ważne zadanie.


PS.
Czy mi sie wydawało czy używa pan głowicy Preciteca przeznaczonej do 2kw do źródła o mocy 4kw?
Tu też to widać:
http://www.kimla.pl/mov-115-Nieprawdopo ... er-Kimla/1

Wróć do „Testy laserów fiber do cięcia blach”