Znaleziono 2 wyniki

autor: MarK
20 maja 2010, 09:06
Forum: LinuxCNC (dawniej EMC2)
Temat: Ubuntu EMC2 - wymagania sprzętowe
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 8373

żeby w prosty sposób zainstalować środowisko graficzne, przydałoby się mieć połączenie z internetem.
jednak wcześniej radziłbym spróbować wstawić kartę graficzną, a wyłączyć tą zintegrowaną na płycie. podobno czasem rtai ma problemy z kartami zintegrowanymi.

zmiana środowiska graficznego:
domyślnie ubuntu loguje się do grafiki. trzeba przejść do konsoli tekstowej (terminala) wciskając np. CTRL-ALT-F2.
zalogować się do terminala podając swoją nazwę użytkownika i hasło.
wpisać polecenie:

sudo apt-get install fluxbox

system zapyta jeszcze o hasło administratora - najczęściej to samo, co podane przy instalacji.

to powinno pobrać i zainstalować pakiety z fluxboxem.

przejść do graficznej konsoli logowania (np. za pomocą Alt-F7 - powrót do grafiki, ewentualnie trzeba się wylogować).

w konsoli logowania (i tu już dokładnie nie pamiętam ;) ) jest przycisk "opcje". trzeba go wcisnąć i zmienić domyślne środowisko logowania na "fluxbox". zatwierdzić i zalogować się ponownie.

mam nadzieję, że opisałem to w miarę przystępnie. jeśli byłyby jeszcze problemy, to oczywiście pytaj, tylko w miarę możliwości podaj jak najwięcej szczegółów.

jeśli w fluxboxie nie miałbyś żadnych ikonek na pulpicie, to do uruchomienia emc musisz wcisnąć prawy przycisk myszy na pulpicie i z menu wybrać program. jeśliby nie było tam emc (co jest bardzo prawdopodobne), to trzeba uruchomić "x-terminal-emulator" (w menu "aplikacje") i w terminalu, w lini poleceń, wpisać "emc". po zatwierdzeniu enterem powinien uruchomić się emc.
niestety, fluxboxa trzeba skonfigurować ręcznie, ale jest to bardzo proste. jak uda Ci się uruchomić emc, to opiszę Ci to dokładnie. ja skonfigurowałem go tak, że po włączeniu komputera automatycznie loguje się i uruchamia środowisko graficzne oraz automatycznie uruchamia emc.

no i przede wszystkim nie zrażaj się niepowodzeniami ;) ja, na początku mojej przygody z linuxem, miałem podobne problemy. szukałem, czytałem, próbowałem i w końcu wyszło. i bardzo się to opłaciło, bo emc ma naprawdę niesamowite możliwości konfiguracji i rozbudowy (np. planuję wkrótce opisać na forum, jak zrobić w emc "najprostsze na świecie" serwosterowanie). a przy tym jest bardzo niezawodny.
autor: MarK
18 maja 2010, 11:23
Forum: LinuxCNC (dawniej EMC2)
Temat: Ubuntu EMC2 - wymagania sprzętowe
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 8373

witam!

na takiej konfiguracji powinno chodzić bez problemu, przynajmniej jeśli chodzi o samo sterowanie maszyną na silnikach krokowych. natomiast wąskim gardłem może być grafika. nie wiem jak planujesz zainstalować emc. jeśli ze "standardowej" płyty instalacyjnej, to proponuję doinstalować fluxboxa i używać go zamiast gnoma (środowisko graficzne).
osobiście instalowałem emc2 na podobnej konfiguracji, a dokładnie: procesor duron 700 i 256MB ram. system zainstalowałem na 2GB karcie CompactFlash. z tym, że linuxa i emc instalowałem "ręcznie" - nie korzystałem z płyty "live", bo na 2GB nie chciało się zainstalować, ale na 5GB pójdzie bez problemu.
pomimo tak "małej" konfiguracji ploter poprostu śmigał. również użycie karty CF znacznie przyspieszyło chociażby uruchomienie systemu. jedynym problemem, gdyby nie fluxbox ;) byłaby grafika - chociaż i na gnomie dało się pracować, jednak komputer sprawiał wrażenie powolnego.

pozdrawiam.

Wróć do „Ubuntu EMC2 - wymagania sprzętowe”