Znaleziono 1 wynik

autor: RadziU
12 maja 2008, 12:31
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Wyrzynarka do sklejki
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 11836

Nie prawdą jest że produkcja wykrojników za pomocą lasera jest najlepsza. Trzeba używać specjalnych sklejek, które przystosowane są do cięcia laserem (nie są tanie). Największym problemem lasera jest nie równomierność grubości szczeliny. Po za tym siłą rzeczy w środkowej części szczelina jest grubsza. Dzieje się tak ponieważ sklejka nadpala się w tym miejscu z powodu braku możliwości odprowadzenia ciepła. Po nad to laser musi być zaprojektowany do produkcji wykrojników - co w oczywisty sposób podnosi jego cenę (rzadko która firma w Polsce posiada taki wyspecjalizowany laser). Zgadzam się, że wycinanie laserem jest przyjemne, szybkie, estetyczne (bez otworów), wygodne itd , ale wcale nie jest tak kolorowo. Maszyna droga w zakupie, droga w eksploatacji, droga w serwisie.

Nie prawdą jest też że maszyna o jakiej pisze autor tematu jest nie możliwa do wykonania. Posiadam taką maszynę w moim zakładzie. Maszyna nazywa się KONSBERG DS2000. Maszyna została wycofana z produkcji (a szkoda bo moim zdaniem takie rozwiązanie sprawdza się). Jest to połączenie plotera z wyrzynarką. Maszyna jest w pełni zautomatyzowana i współpracuje z programem ArtiosCAD (w końcu firma ESKO-producent tego programu jest właścicielem firmy KONSBERG). Nie jest tak szybka jak laser, ale z pewnością wykrojniki wykonane przy jej użyciu są lepsze jakościowo. Maszyna na pierwszy rzut oka jest skomplikowana, ale osoba z doświadczeniem w budowie ploterów da sobie radę, oczywiście przy mojej pomocy :mrgreen: .

Jest jeszcze trzecie rozwiązanie. Frezowanie takich wykrojników. Firma GERBEL opatentowała tą metodę. Wykrojnik składa się z dwóch sklejek odwróconych do siebie stronami od których wchodził frez. Jak wiadomo narzędzie o grubości 0,71 mm dla 2pkt i 1,05 mm dla 3pkt nie ma zbyt długiej części roboczej, dlatego powstaje lej którego nie widać (bo i tak trafia do środka). Problemem to właściwa korekcja toru frezu (część robocza freza ma tendencię do odchyłki w kierunku prostopadłym do toru cięcia), tak aby szczeliny na obu sklejkach pokryły się. Kolejnym problemem jest fakt że frezy takie produkuje tylko wspomniana firma Gerbel i sprzedaje je tylko swoim klientom. Po za tym odradzam wszystkim tą metodę ze względu na niewielką trwałość takich wykrojników. W Częstochowie jest firma KIMLA (producent ploterów - www.kimla.pl), której właściciel twierdzi że opanował temat (co prawda mnie nie przekonał, ale kto wie).

Wróć do „Wyrzynarka do sklejki”